Pregled bibliografske jedinice broj: 778145
Udruženje njemačkih studenata u Zagrebu i Drugi svjetski rat
Udruženje njemačkih studenata u Zagrebu i Drugi svjetski rat // Desničini susreti 2012. Intelektualci i rat, 1939.–1947. godine. Program rada/sažeci izlaganja / Roksandić, Drago ; Janković, Branimir (ur.).
Zagreb: Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; FF Press, 2012. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 778145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Udruženje njemačkih studenata u Zagrebu i Drugi svjetski rat
(German Students Society of Zagreb and World War II)
Autori
Cvijović Javorina, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Desničini susreti 2012. Intelektualci i rat, 1939.–1947. godine. Program rada/sažeci izlaganja
/ Roksandić, Drago ; Janković, Branimir - Zagreb : Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; FF Press, 2012
ISBN
978-953-175-438-5
Skup
Desničini susreti 2012. Intelektualci i rat, 1939.–1947. godine.
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska; Islam Grčki, Hrvatska, 14.09.2012. - 16.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
studenti ; nacizam ; Nijemci u Jugoslaviji ; Udruženje njemačkih studenata u Zagrebu ; mobilizacija ; Student im Volk ; Willi Badl
(students ; Nazism ; Germans in Yugoslavia ; Germans Students Society of Zagreb ; mobilization ; Student im Volk ; Willi Badl)
Sažetak
Udruženje njemačkih studenata u Zagrebu (Vereinigung Deutscher Hochschüler – VDH) okupljalo je studente jugoslavenske državljane njemačke narodnosti između dvaju svjetskih ratova. Nakon Prvoga svjetskog rata opao je broj Nijemaca i Austrijanaca u Zagrebu, ali se zadržao „njemački duh“ jer su mnogi stanovnici Zagreba i dalje govorili njemačkim jezikom. Međutim, unatoč austro-njemačkoj tradiciji u Zagrebu, prošlo je nekoliko godina prije nego su vlasti odobrile pravila udruženja, smatrajući da bi „njemačko-nacionalni ekskluzivitet” takve organizacije mogao izazvati žestoke sukobe na Sveučilištu i u javnosti. Prilike su se promijenile krajem dvadesetih godina kada jačaju gospodarske veze između Jugoslavije i Njemačke pa se postojanje ovakvog društva više nije smatralo prijetnjom. Iako je svrha udruženja trebala biti isključivo prosvjetno-kulturne naravi, to jest „zajednički studiski rad” te „negovanje druževnosti i prosvete medju članovima”, a svaka politička djelatnost izričito zabranjena, sredinom tridesetih godina i među članove udruženja počinju prodirati ideje nacionalsocijalizma. Te ideje posebno su došle do izražaja u službenom listu udruženja Student im Volk, koji je izlazio od ožujka 1939. do ožujka 1940. godine. U izlaganju će se pokušati odgovoriti na sljedeća pitanja: Tko su bili članovi društva? Jesu li bili zatvorena skupina ili su nastojali i javno djelovati propagirajući svoje političke ideje i stavove. Jesu li jednoglasno prihvatili skretanje udruženja u nacističkom smjeru ili je bilo pokušaja otpora toj politici? Kakva je bila recepcija udruženja u javnosti? Kako su članovi u svojim kasnijim pisanim svjedočanstvima interpretirali navedeno razdoblje i svoju ulogu u njemu? Rad bi naposljetku trebao pokazati koliko je ta ideologizacija bila povezana s prilikama u Njemačkoj, a koliko je bila rezultat specifičnih društvenih prilika prostora na kojemu je udruženje djelovalo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest