Pregled bibliografske jedinice broj: 777017
Poljska manjina u Hrvatskoj 1945.-2015.
Poljska manjina u Hrvatskoj 1945.-2015. // Nacionalne manjine u Hrvatskoj i Hrvati kao manjina - europski izazovi / Dobrovšak, Ljiljana ; Žebec Šilj, Ivana (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2015. str. 215-228
CROSBI ID: 777017 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poljska manjina u Hrvatskoj 1945.-2015.
(The Polish Minority in Croatia, 1945-2015)
Autori
Kale, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Nacionalne manjine u Hrvatskoj i Hrvati kao manjina - europski izazovi
Urednik/ci
Dobrovšak, Ljiljana ; Žebec Šilj, Ivana
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
215-228
ISBN
978-953-7964-11-5
Ključne riječi
Poljaci, poljsko diplomatsko predstavništvo u Zagrebu, poljske udruge, poljski svećenici, Domovinski rat
(the Polish minority, the Polish diplomatic representatives, Polish associations, Polish priests, the Croatian War of Independence)
Sažetak
Poljaci su jedna od izrijekom spomenutih nacionalnih manjina u ''Ustavnom zakonu o ljudskim pravima i slobodama i o pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina u Republici Hrvatskoj''. Prema tom zakonu Republika Hrvatska štiti ravnopravnost i potiče svestrani razvoj pripadnika poljske nacionalne manjine. U radu se poljskoj manjini pristupa interdisciplinarno. Njena je povijest prikazana s demografskog, kulturnog i vjerskog aspekta. Kako je na djelovanje Poljaka u Hrvatskoj utjecao odnos FNRJ/SFRJ i Narodne Republike Poljske (PRL), odnosno Republike Hrvatske i Republike Poljske, usputno su spomenute bitne odrednice tih odnosa. Nakon Drugog svjetskog rata većina pripadnika poljske manjine u Hrvatskoj preseljena je u Poljsku (1946-1948). Od šezdesetih do osamdesetih godina dolazi novi val Poljaka i to kao rezultat mješovitih brakova, koji su bili posljedica bolje suradnje dviju država. Razdoblje 70-ih godina značajno je i po brojnim kratkotrajnim ekonomskim migracijama iz Poljske u Hrvatsku. U nedostatku poljskih udruga, ključnu ulogu u organiziranju i međusobnom povezivanju poljske manjine prije hrvatskog osamostaljenja imao je poljski konzulat u Zagrebu. Godine 1990. osnovana je u Zagrebu Poljska kulturna udruga ''Mikołaj Kopernik'', a nakon 2000. godine u Hrvatskoj je osnovano još pet poljskih udruga. Poljaci su dali svoj doprinos boreći se u Domovinskom ratu, u kojem ih je nekoliko poginulo. Govoreći o poljskoj manjini treba spomenuti poljske svećenike koji djeluju u Hrvatskoj, prvenstveno članove pavlinskog i dehonijanskog reda. Prema zadnjem popisu stanovništva (2011), u Republici Hrvatskoj žive 672 osobe poljske narodnosti. Prema procjenama Veleposlanstva Republike Poljske u Zagrebu i poljskih udruga u Hrvatskoj je oko 2400 osoba poljske narodnosti i njihovih potomaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA