Pregled bibliografske jedinice broj: 773282
Suradnja stručnjaka u zaštiti djece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja – primjer dobre prakse
Suradnja stručnjaka u zaštiti djece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja – primjer dobre prakse // Interdisciplinarni znanstveno-stručni skup “Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje”
Rijeka, Hrvatska, 2014. (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 773282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suradnja stručnjaka u zaštiti djece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja – primjer dobre prakse
(Cooperation of experts in the protection of children and young people from sexual abuse and violence - an example of good practice)
Autori
Buljan Flander, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Interdisciplinarni znanstveno-stručni skup “Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje”
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 21.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
suradnja; razotkrivanje; multidisciplinarnost; Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba
(collaboration; disclosure; multidisciplinary; Child Protection Center)
Sažetak
Razotkrivanje seksualnog zlostavljanja nerijetko uključuje neugodne osjećaje poput srama, straha od reakcija počinitelja ili drugih odraslih osoba te brige zbog posljedica razotkrivanja. Stoga ne iznenađuje da se zlostavljanje često ne razotkrije ili je za razotkrivanje potrebno dulje vrijeme. Prema nekim autorima čak 9 od 10 zlostavljane djece nikada ne razotkrije doživljeno iskustvo (npr. Sanderson, 2005). Pritom samo 30% djece koje prepoznajemo kao žrtve zlostavljanja to razotkriva izravnim i namjernim povjeravanjem odrasloj osobi (Collings, Griffiths i Kumalo, 2005). Reakcije obitelji i sustava na razotkrivanje mogu pomoći u oporavku žrtve, ali i biti izvor sekundarne traumatizacije (Lovett, 2004). Istraživanja pokazuju da su za uspješno suočavanje sa seksualnim nasiljem nad djecom nužni podržavajuća i pravovremena reakcija obitelji, djetetove okoline i stručnjaka, te multidisciplinarnost i koordinirano djelovanje među institucijama sustava za zaštitu djece, što ujedno predstavlja temelje rada Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba. U zaštiti djece od seksualnog nasilja stručnjaci Poliklinike usko surađuju s nadležnim centrima za socijalnu skrb, policijom, Državnim odvjetništvom i sudovima, kao i odgojnim i odgojno-obrazovnim ustanovama. Također, potičemo suce na provedbu forenzičnog intervjua od strane educiranih stručnjaka u prostorima Poliklinike, pri čemu se cijeli proces prenosi video linkom i snima u svrhu korištenja kao dokaznog materijala u daljnjim sudskim postupcima. Suradnja među institucijama sustava za zaštitu djece i drugim relevantnim organizacijama nedvojbeno donosi brojne izazove, pri čemu se sustavno potvrđuje važnost komunikacije i spremnosti na preuzimanje vlastite odgovornosti s ciljem zaštite najboljeg interesa djeteta. U ovom radu bit će predstavljena iskustva međuinstitucionalne suradnje Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija