Pregled bibliografske jedinice broj: 771505
Priprava i karakterizacija PLA kompozita
Priprava i karakterizacija PLA kompozita, 2015., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 771505 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava i karakterizacija PLA kompozita
(Preparation and characterization of PLA composites)
Autori
Ivana, Mršić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2015
Stranica
69
Mentor
Vidović, Elvira
Neposredni voditelj
Faraguna, Fabio
Ključne riječi
polilaktid; kompozit; punilo; Schwerspat; Glimmer POS; karakterizacija
(polylactide; composite; filler; Schwerspat; Glimmer POS; characterization)
Sažetak
U ovom radu istraživali su se kompozitni materijali biorazgradivog polilaktida (PLA) ojačani s mineralnim punilima - Schwerspatom (S) i Glimmerom POS (GL). Umješavanjem u Brabender gnjetalici i prešanjem pripremili su se kompoziti s 0, 1 ; 0, 5 ; 1 i 5 mas. % punila, a iz otopine i prešanjem s 0, 1 i 1 mas. % punila. Određivala su se i uspoređivala mehanička i toplinska svojstva dobivenih materijala i čistog polimera. Ispitivanjima univerzalnom kidalicom dobiven je uvid u mehanička svojstva pripravljenih kompozita i PLA. Određivana su vlačna čvrstoća, Young-ov modul i prekidno rastezanje. Dinamičko mehaničkom analizom ispitivana su primarna viskoelastična svojstva materijala kao i utjecaj punila na temperaturu staklastog prijelaza polimerne matrice. Toplinska stabilnost uzoraka određivana je termogravimetrijskom metodom, a uvid u fazne prijelaze i temperature faznih prijelaza polimera (matrice) dobiven je diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom. Također se određivao kontaktni kut uzoraka s vodom, formamidom i dijodometanom kao testnim kapljevinama, te je računata površinska energija pripravljenih materijala. Karakterizacijom kopompozitnih materijala ustanovljeno je da se dodatkom punila u polilaktid poboljšavaju njegova svojstva. U prisustvu punila polimernoj matrici potrebno je dulje vrijeme za fazne prijelaze što se očitava u pomaku temperatura staklišta, kristališta i tališta na više vrijednosti. DSC analizom ustanovljeno je i smanjenje udjela kristalinične faze dodatkom punila. Punilo povećava nosivost opterećenja polimerne matrice, vidljivo iz porasta modula pohrane. Kompozitni materijali također imaju bolja mehanička svojstva, tj. veći Young-ov modul, rasteznu i prekidnu čvrstoću kao i prekidno rastezanje. Kompozitni materijali toplinski su stabilniji od čistog polimera. Toplinska degradacija počinje na 50 °C višoj temperaturi od čistog polilaktida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb