Pregled bibliografske jedinice broj: 771504
Primjenjivost jamstava članka 6. stavka 1. Konvencije na privremene mjere i postupke sudskih zabrana ratione materiae
Primjenjivost jamstava članka 6. stavka 1. Konvencije na privremene mjere i postupke sudskih zabrana ratione materiae // Djelotvorna pravna zaštita u pravičnom postupku. Izazovi pravosudnih transformacija na jugu Europe. Liber amicorum Mihajlo Dika / Uzelac, Alan (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 771-782
CROSBI ID: 771504 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjenjivost jamstava članka 6. stavka 1. Konvencije na privremene mjere i postupke sudskih zabrana ratione materiae
(The Applicability of the Guarantees of Article 6 § 1 of the Convention on Temporary Measures and Procedures of Court Injunctions)
Autori
Omejec, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Djelotvorna pravna zaštita u pravičnom postupku. Izazovi pravosudnih transformacija na jugu Europe. Liber amicorum Mihajlo Dika
Urednik/ci
Uzelac, Alan
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
771-782
ISBN
978-953-270-078-7
Ključne riječi
Europski sud za ljudska prava; članak 6. stavak 1. Konvencije; privremene mjere; test Micallef
(The European Court of Human Rights; Article 6 § 1 of the Convention; provisional measures; the Micallef test)
Sažetak
Europski sud za ljudska prava (dalje: ESLJP) je 2009. godine promijenio svoju dotadašnju praksu i utvrdio da je (i) na privremene mjere, uključujući sudske zabrane, moguće primijeniti članak 6. stavak 1. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (pravo na pošteno suđenje). U presudi Micallef protiv Malte (2009.) veliko vijeće ustanovilo je mjerila za ispitivanje suglasnosti prigovora o privremenim mjerama s člankom 6. stavkom 1. Konvencije ratione materiae. To se ispitivanje u praksi naziva provedbom testa Micallef. U radu se prvo prikazuje dotadašnja praksa ESLJP-a vezana uz privremene mjere. Nakon toga se obrazlažu razlozi zbog kojih je ESLJP smatrao da ona "u suvremenim uvjetima" više nije bila primjerena, pri čemu je kao jedan od razloga istaknuo i stupanje na snagu Povelje o temeljnim pravima Europske unije. U nastavku rada objašnjavaju se mjerila za primjenu testa Micallef. Primjenjivost članka 6. stavka 1. Konvencije na privremene mjere ovisi o tome jesu li ispunjena dva temeljna uvjeta: prvo, pravo o kojem je riječ i u glavnom postupku i u postupku određivanja sudske zabrane mora biti "građansko" u autonomnom značenju tog pojma u smislu članka 6. Konvencije ; drugo, sama priroda privremene mjere, njezin predmet i svrha, kao i njezini učinci na pravo o kojem je riječ moraju biti takvi da se njome "stvarno utvrđuje građansko pravo ili obveza, neovisno o razdoblju njezina važenja". Nakon toga se podrobno analiziraju dva hrvatska slučaja u kojima je ESLJP proveo test Micallef. To su slučajevi Štokalo protiv Hrvatske (2011.) i Imobilije marketing d.o.o. i Debelić protiv Hrvatske (2011.). Polazeći od hrvatskog pozitivnog prava, autorica na kraju utvrđuje pretpostavke pod kojima se građanski aspekt članka 6. Konvencije mora primjenjivati na postupke određivanja privremenih mjera odnosno sudskih zabrana u domaćoj pravnoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je pod istim nazivom objavljen i u Zborniku Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 63, br. 3–4 (2013). Str. 683–694. / prethodno znanstveno priopćenje (UDK: 341.231.14(4)342.722:347.9).