Pregled bibliografske jedinice broj: 770551
Projekcije na terapiji: o medijskoj reprezentaciji psihoterapije u Hrvatskoj
Projekcije na terapiji: o medijskoj reprezentaciji psihoterapije u Hrvatskoj // Medijska istraživanja, 21 (2015), 1; 35-57 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 770551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekcije na terapiji: o medijskoj reprezentaciji psihoterapije u Hrvatskoj
(Projections in Treatment: on Media Representation of Psychotherapy in Croatia)
Autori
Žurić Jakovina, Iva
Izvornik
Medijska istraživanja (1330-6928) 21
(2015), 1;
35-57
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
medijska reprezentacija psihoterapije ; psihoterapija ; diskurz samopomoći ; psihoterapijski diskurz ; knjige za samopomoć ; dekonstrukcija psihoterapije ; serija Na terapiji ; film Projekcij
(media representation of psychotherapy ; psychotherapy ; self-help discourse ; psychotherapeutic discourse ; self-help books ; deconstruction of psychotherapy ; series In treatment ; film Projection)
Sažetak
Rad je posvećen analizi medijske reprezentacije psihoterapije u Hrvatskoj, prvenstveno njezinim nedostatnim prikazom te implikacijama nepostojanja adekvatnog govora o psihoterapiji u hrvatskom javnom medijskom prostoru. Razmatra se diskurz samopomoći koji je zamijenio psihoterapijski diskurz, te se propituju razlozi koji su doveli do velikog tržišnog uspjeha knjiga za samopomoć. Analiziraju se tragovi reprezentacije psihoterapije kroz prikaz manifestacije Tjedan psihologije te kroz djelovanje udruge Savez psihoterapijskih udruga Hrvatske (SPUH). Osim tržišnog uspjeha knjiga za samopomoć, razlozi za nepostojanje reprezentacije psihoterapije traže se i unutar same psihoterapijske struke, tj. u postavkama psihoanalitičke psihoterapije čiji setting pridonosi tajnovitosti i nevidljivosti psihoterapije. Potom se analiziraju dva medijska primjera dekonstrukcije psihoterapije, serija Na terapiji i film Projekcije, koji dekonstruiraju hijerarhijsku opreku terapeut/klijent te koji detroniziraju i ogoljuju figure psihoterapeuta. Na taj način, obrćući uloge između terapeuta i pacijenta u spomenutim medijskim primjerima, terapeuti su oni koji su zapravo na psihoterapiji. Također se analizira gotovo paradoksalna situacija u kojoj je, s jedne strane, hrvatski medijski prostor svjedokom avangardnih i progresivnih medijskih tekstova o psihoterapiji, dok s druge strane ne postoji sustavno informiranje o psihoterapiji. Na kraju rada se ukazuje na potrebu o vidljivom, jasnom i odgovornom diskurzu o psihoterapiji, čime bi hrvatski medijski prostor bio obogaćen važnim segmentom brige o mentalnom zdravlju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Socijalne djelatnosti, Filozofija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- LLBA: Linguistics and Language Behavior Abstracts
- Sociological Abstracts
- Scopus
- Social Planning/Policy & Development Abstracts (SOPODA)
- Current Indeks to Journals in Education (CJE)