Pregled bibliografske jedinice broj: 762263
Uloga spavanja u regulaciji emocionalne reaktivnosti
Uloga spavanja u regulaciji emocionalne reaktivnosti // 22. Dani Ramira i Zorana Bujasa. Sažeci priopćenja / Zarevski, Predrag ; Jurin, Tanja ; Modić Stanke, Koraljka (ur.).
Zagreb, 2015. str. 154-154 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 762263 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga spavanja u regulaciji emocionalne reaktivnosti
(The role of sleep in regulation of emotional reactivity)
Autori
Korman, Matija ; Radošević-Vidaček, Biserka ; Tadinac, Meri
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani Ramira i Zorana Bujasa. Sažeci priopćenja
/ Zarevski, Predrag ; Jurin, Tanja ; Modić Stanke, Koraljka - Zagreb, 2015, 154-154
Skup
22. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.04.2015. - 18.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
spavanje; pamćenje; subjektivna emocionalna reaktivnost
(sleep; memory; subjective emotional reactivity)
Sažetak
Utvrđeno je da spavanje pozitivno utječe na konsolidaciju emocionalnih sadržaja. Međutim, za sada nije poznata uloga spavanja u regulaciji afektivnog tona konsolidiranog sjećanja. Prema teoriji nazvanoj Spavanje za sjećanje, spavanje za zaborav (Walker, 2009), spavanje usporedno sudjeluje u procesu konsolidacije emocionalnog sjećanja i odvajanja afektivnog tona od emocionalnog sadržaja, čineći ga manje emocionalno pobuđujućim. U ovom istraživanju ova je hipoteza provjerena uporabom paradigme kratkog dnevnog spavanja. U istraživanju je sudjelovalo 36 studenata (18 žena) dobrog tjelesnog i psihičkog zdravlja, s odličnom kvalitetom spavanja. Sudionici su procjenjivali intenzitet subjektivnih emocionalnih reakcija na 80 pobuđujućih fotografija pozitivnih i negativnih valencija iz zbirke International Affective Picture System. Reakcije su procjenjivane prije i nakon 90-minutnog perioda namijenjenog u jednoj skupini ispitanika spavanju, a u drugoj skupini budnosti. Kako bi se provjerilo je li efekt spavanja ograničen samo na zapamćene emocionalne sadržaje, u trećem mjerenju procjenjivane su i reakcije na 80 novih fotografija. Ispitanici su prije i nakon spavanja također procjenjivali svoju pospanost i raspoloženje. Višesmjerna ANOVA korištena je za utvrđivanje efekta grupe, mjerenja i valencije na emocionalnu reaktivnost. Rezultati su pokazali habituaciju na fotografije u drugom mjerenju (p=.01). Suprotno očekivanjima, ovo smanjenje emocionalne reaktivnosti nije bilo veće u grupi koja je spavala. Grupe se nisu razlikovale ni u emocionalnoj reaktivnosti na nove fotografije. Podaci o procjenama raspoloženja i pospanosti ne sugeriraju utjecaj ovih varijabli na procjene intenziteta emocionalnih reakcija. Dobiveni rezultati ne potvrđuju hipotezu Spavanje za sjećanje, spavanje za zaborav te su u skladu s drugim istraživanjima koja pokazuju da jedan period spavanja nije dovoljan da bi ublažio subjektivne emocionalne reakcije na upamćeni emocionalni sadržaj.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222411-2659 - Problem pospanosti: sociokulturalni, bihevioralni i psihofiziološki aspekti (Radošević-Vidaček, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb