Pregled bibliografske jedinice broj: 760514
Vjerske procesije i hodočašća u Đakovačkoj ili Bosanskoj i Srijemskoj biskupiju u svjetlu crkveno-državnih odnosa od 1945. do 1960.
Vjerske procesije i hodočašća u Đakovačkoj ili Bosanskoj i Srijemskoj biskupiju u svjetlu crkveno-državnih odnosa od 1945. do 1960. // Povijesni zbornik, 4 (2012), 5; 51-75 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 760514 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vjerske procesije i hodočašća u Đakovačkoj ili Bosanskoj i Srijemskoj biskupiju u svjetlu crkveno-državnih odnosa od 1945. do 1960.
(Religious processions and pilgrimages in the Đakovo or Bosnia and Srijem Diocese in the Light of the Relations between the Church and the State from 1945 to 1960)
Autori
Slađana Josipović Batorek
Izvornik
Povijesni zbornik (1846-3819) 4
(2012), 5;
51-75
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
vjerska praksa; procesije; hodočašća; vjerske slobode; Đakovačka i Srijemska biskupija; Narodna Republika Hrvatska
(religious practices; processions; pilgrimages; religious liberties; Đakovo and Srijem diocese; Socialist Republic of Croatia)
Sažetak
U radu je prikazan odnos komunističkih vlasti u Jugoslaviji prema vjerskoj praksi na području Đakovačke i Srijemske biskupije na primjeru održavanja vjerskih procesija i hodočašća. Budući su vjerske slobode ponajprije ovisile o državnoj politici prema Katoličkoj crkvi u cjelini, u uvodom su dijelu prikazani glavni ideološki i politički aspekti crkveno-državnog sukoba u Jugoslaviji nakon 1945. godine. Središnji dio članka bavi se okolnostima u kojima su se procesije i hodočašća održavala, problemima na koje se nailazilo prilikom njihova organiziranja te nastojanjima državnih vlasti da u što većoj mjeri ograniče takve oblike pučke religioznosti, koji su svojom masovnošću predstavljali i svojevrstan društveni događaj. S druge strane, vidljivo je i kako je Katolička je crkva u svom djelovanju ponajviše inzistirala upravo na takvim masovnim, vanjskim izrazima religioznih osjećaja, koji su trebali predstavljati odraz unutrašnjeg raspoloženja i prenijeti poruku nepokolebljivosti kršćanskog duha u okolnostima visoke zaoštrenosti crkveno-državnih odnosa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest