Pregled bibliografske jedinice broj: 760165
Zakonodavni okvir iz područja zaštite okoliša u poljoprivrednoj proizvodnji
Zakonodavni okvir iz područja zaštite okoliša u poljoprivrednoj proizvodnji // 2. zbornik sažetaka "Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane" / Kralik, Gordana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012. str. 3-6 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 760165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zakonodavni okvir iz područja zaštite okoliša u
poljoprivrednoj proizvodnji
(Legislative framework of environmental protection
in agricultural production)
Autori
Heffer, Goran ; Paladin-Popović, Jasna, Gruden, Nediljka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. zbornik sažetaka "Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane"
/ Kralik, Gordana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012, 3-6
ISBN
978-953-7871
Skup
"Okolišno prihvatljiva proizvodnja zdrave i sigurne hrane"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
proizvodnja hrane ; utjecaj na okoliš ; dozvola ; objedinjeni uvjeti zaštite okoliša
(food production ; impact on environment ; license ; integrated environmental protection conditions)
Sažetak
Izvješće UN-a iz 2010., izrađeno povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, navodi da poljoprivreda podjednako štetno djeluje na okoliš kao i uporaba fosilnih goriva. Uzgoj stoke te pripreme područja za izgradnju farmi uzrokuju ispuštanje visokih emisija stakleničkih plinova u atmosferu, a primjena gnojiva i zaštitnih sredstava u biljnoj proizvodnji među najvećim su uzrocima onečišćenja voda. Prijenosom pravne stečevine EU u nacionalno zakonodavstvo u području okoliša, Republika Hrvatska preuzela je obvezu ispunjavanja standarda zaštite okoliša sustavom izdavanja dozvola za sva postrojenja na koja se primjenjuje Direktiva 96/61/EC o integriranom sprječavanju i kontroli onečišćenja (IPPC Direktiva), uključivo i objekte i postrojenja za proizvodnju hrane te intenzivan uzgoj peradi i svinja. Dozvolom se omogućuje rad postrojenja i određuju uvjeti pod kojima se rad može obavljati uz najmanji negativni utjecaj na okoliš ispuštanjem onečišćujućih tvari. Prema aktualnim podacima Ministarstva zaštite okoliša i prirode, 68 postrojenja za intenzivan uzgoj peradi i svinja obveznici su ishođenja objedinjenih uvjeta zaštite okoliša (IPPC Dozvola). Iskustva zemalja članica EU ukazuju na činjenicu da intenzivna poljoprivredna proizvodnja teško postiže zadovoljavajuću razinu poštivanja uvjeta određenih Dozvolom. Pregovaračkim stajalištima Republike Hrvatske i Europske komisije dobiveni su rokovi do kojih se postojeća postrojenja za uzgoj svinja i peradi moraju uskladiti s okolišnim zahtjevima, jer im u protivnom prestaje rad. U radu se prikazuje zakonodavni okvir koji uređuje područje zaštite okoliša u navedenoj poljoprivrednoj proizvodnji te provođenje nadzora uvjeta zaštite okoliša propisanih Dozvolom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Poljoprivreda (agronomija), Prehrambena tehnologija