Pregled bibliografske jedinice broj: 759588
Razvoj optimalnog modela umjetnih neuronskih mreža za predviđanje emisija stakleničkih plinova prema projekcijama sektorske potrošnje energije
Razvoj optimalnog modela umjetnih neuronskih mreža za predviđanje emisija stakleničkih plinova prema projekcijama sektorske potrošnje energije // Knjiga sažetaka XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Ukić, Šime ; Bolanča, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2015. str. 266-266 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 759588 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj optimalnog modela umjetnih neuronskih mreža
za predviđanje emisija stakleničkih plinova prema
projekcijama sektorske potrošnje energije
(Development of optimal artificial neural network
model for greenhouse gas emissions prediction
according to sectoral energy consumption
projections)
Autori
Strahovnik, Tomislav ; Novak, Mirjana ; Ukić, Šime ; Rogošić, Marko ; Bolanča, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Ukić, Šime ; Bolanča, Tomislav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2015, 266-266
ISBN
978-953-6894-54-3
Skup
XXIV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.04.2015. - 24.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
razvoj modela ; umjetne neuronske mreže ; emisije stakleničkih plinova
(model development ; artificial neural networks ; greenhouse gas emissions)
Sažetak
Energija je jedna od osnovnih komponenti u procesu gospodarskog razvoja neke države jer omogućava gospodarski razvoj kroz pružanje najosnovnijih usluga koje održavaju gospodarske aktivnosti kao i poboljšanje kvalitete života ljudi. Poznata je činjenica kako postoji međuovisnost energije, gospodarstva i okoliša, odnosno između potrošnje energije, cijene energije i emisija stakleničkih plinova. U današnje vrijeme zbog negativnih utjecaja na okoliš i povezanosti s energetskim i gospodarskim razvojem, predviđanje emisija stakleničkih plinova dobiva sve veću pozornost pri planiranju i izradi nacionalnih gospodarskih razvojnih strategija. Predmet ovog rada je pronalaženje i razvoj optimalnog modela predviđanja emisija stakleničkih plinova s obzirom na realne projekcije sektorske potrošnje energije u Republici Hrvatskoj do 2020., odnosno do 2030. U r adu ć e s e u o bzir u zeti s amo p otrošnja energije u energetskom sektoru, koji se sastoji od podsektora: industrija, promet, kućanstva, usluge, poljoprivreda i graditeljstvo, a predstavlja emisije stakleničkih pliinova koje nastaju isključivo izgaranjem fosilnih goriva. Za razvoj optimalnog modela predviđanja testirat će se dvije najčešće korištene arhitekture umjetnih neuronskih mreža, višeslojne perceptronske mreže (MLP) i mreže s radijalnim baznim funkcijama (RBF). Projekcije sektorske potrošnje energije za ciljanu godinu odredit će se ekstrapolacijom procijenjenih realnih godišnjih stopa rasta iz temeljne projekcije preuzetih iz Strategije energetskog razvitka Republike Hrvatske [1], te bi se predložio novi Optimistični scenarij prema kojem bi u 2020. neposredna potrošnja energije iznosila 302, 82 PJ, a u 2030. 410, 54 PJ. Na osnovi procijenjenih realnih godišnjih stopa rasta potrošnje energije koje su za 20% umanjene u odnosu na stope iz temeljnog scenarija iz Strategije u razdoblju do 2020., a u razdoblju od 2021. do 2030. za 30% umanjene u odnosu na stope iz temeljnog scenarija, te je predložen novi Razvojni scenarij prema kojem bi u 2020. neposredna potrošnja energije iznosila 292, 67 PJ, a u 2030. 376, 43 PJ. Kao ulazni podaci u modele umjetnih neuronskih mreža koristile bi se projekcije sektorske potrošnje energije, a izlazne vrijednosti bile bi emisije stakleničkih plinova. Provedenim istraživanjem, a na osnovu dobivenih rezultata može se zaključiti kako je model umjetnih neuronskih mreža temeljen na radijalnim baznim funkcijama (RBF) pouzdaniji od modela s višeslojnim perceptronom (MLP). Predviđene emisije stakleničkih plinova primjenom modela umjetnih neuronskih mreža s radijalnim baznim funkcijama (RBF) pokazuju manje pogreške te da je navedeni model pouzdan. Rezultati dobiveni modelom umjetnih neuronskih mreža s radijalnim baznim funkcijama (RBF) ukazuju na ovisnost o sektorskoj potrošnji energije te da se može primjeniti za određivanje budućih razina emisija stakleničkih plinova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
110005
MZOS-125-1253092-3004 - Procesi ionske izmjene u sustavu kvalitete industrijskih voda (Bolanča, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Mirjana Novak Stankov
(autor)
Tomislav Bolanča
(autor)
Marko Rogošić
(autor)
Šime Ukić
(autor)
Tomislav Strahovnik
(autor)