Pregled bibliografske jedinice broj: 758568
Sakralno i profano u starohrvatskim crkvenim prikazanjima 16. i 17. stoljeća
Sakralno i profano u starohrvatskim crkvenim prikazanjima 16. i 17. stoljeća // Krležini dani dani u Osijeku 2013. – Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu / Hećimović, Branko (ur.).
Zagreb : Osijek: Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 39-54 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 758568 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sakralno i profano u starohrvatskim crkvenim prikazanjima 16. i 17. stoljeća
(The Sacral and Profane in the Old Croatian Religious Drama in the 16th and 17th Century)
Autori
Sablić Tomić, Helena ; Žeravica, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Krležini dani dani u Osijeku 2013. – Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu
/ Hećimović, Branko - Zagreb : Osijek : Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014, 39-54
ISBN
978-953-347-012-2
Skup
Krležini dani dani u Osijeku 2013. – Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 08.12.2013. - 09.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sakralno ; profano ; crkveni teatar ; Hrvatska
(sacral ; profane ; religious theatre ; Croatia)
Sažetak
Srednji vijek, druga bitna epoha europske povijesti književnosti, predstavlja vrijeme koje objedinjuje suprotnosti i oprečnosti pa je tako ono iznjedrilo kulturu nastalu iz spoja antičke (grčke i rimske) te kršćanske mitologije. Iz kršćanskih religioznih rituala se u većini zapadnoeuropskih zemalja (Francuska, Engleska i Njemačka) već u 10.st. pojavljuje svjetovna i crkvena drama, dok početke crkvenog teatra ili prikazanja u Hrvatskoj Perillo smješta nešto kasnije, u 15.st. Temeljno obilježje prikazanja jest didaktika i širenje kršćanskog nauka. Budući da sakralno i profano čine dio svakodnevice čovjeka tog vremena, pretpostavka je da drama , koja reflektira kulturu kojoj pripada, zasigurno u sebi uključuje elemente sakralnog i profanog. Iako će se rad bazirati na odabranom korpusu prikazanja iz hvarske grupe nastala u 16. i 17.st., koje karakterizira duh humanističkog pokreta, pokušat će se ukazati na supostojanje ranije navedena dva pola te njihovim propitivanjem dati odgovori vezani uz način na koji se tematizira, koristi, kako funkcionira i u kojim situacijama pisac poseže upravo za profanim. Jednako tako će se pokušati prikazati i učinak koji se postiže supostojanjem ove dvije suprotnosti, odnosno upućuje li njihovo supostojanje na isključivanje onoga drugoga ili ne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Umjetnička akademija, Osijek