Pregled bibliografske jedinice broj: 755125
U potrazi za rimskim vojnim logorima u Sisciji
U potrazi za rimskim vojnim logorima u Sisciji // Ciklus predavanja „Sisak u svjetlu novih arheoloških istraživanja“ (Zbornik sažetaka) / Čakširan, Vlatko (ur.).
Sisak: Gradski muzej Sisak, 2015. str. 12-12 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 755125 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U potrazi za rimskim vojnim logorima u Sisciji
(In search of Roman military camps in Siscia)
Autori
Tončinić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Ciklus predavanja „Sisak u svjetlu novih arheoloških istraživanja“ (Zbornik sažetaka)
/ Čakširan, Vlatko - Sisak : Gradski muzej Sisak, 2015, 12-12
ISBN
978-953-6439-61-4
Skup
Ciklus predavanja „Sisak u svjetlu novih arheoloških istraživanja
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska, 03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Siscija; rimski vojni logori; legijski logori; logori pomoćnih postrojbi
(Siscia; Roman Military Camps; Legionary Fortresses; Auxiliary Forts)
Sažetak
U znanstvenoj i stručnoj literaturi Siscija se često spominje kao rimski vojni ili legijski logor. Takvi zaključci zasnivaju se prvenstveno na antičkim literarnim izvorima, arheološkim nalazima rimske vojne opreme i naoružanja, ali i na rekonstrukciji povijesnih zbivanja, odnosno razmještaja pojedinih rimskih vojnih postrojbi. Zahvaljujući antičkim literarnim izvorima zaključujemo da je rimska vojska od 2. st. pr. Krista u više navrata opsjedala predrimsku Segestiku prije nego što ju je Gaj Oktavijan osvojio 35. god. pr. Krista. Po osvajanju Segestike, ondje je ostala vojna posada od 25 kohorti pod zapovjedništvom Fufija Gemina (Fufius Geminus). 6. do 9. god. po. Krista, u vrijeme dok se u Iliriku vodio Bellum Batonianum, Siscija je bila najveće i najznačajnije rimsko vojno uporište u Iliriku. Velej Peterkul (Velleius Paterculus), koji je bio sudionik toga rata, prenosi da je u jednom trenutku samo u Sisciji bilo okupljeno 10 legija, 70 kohorti i 10 ala (Vell. II, 113) te tračka konjica kojom je zapovijedao kralja Remetalk. Pretpostavlja se da je u vrijeme Augustove smrti u Sisciji bio zimski logor IX. legija Hispana. Ona je vjerojatno s jednim kraćim prekidom u Sisciji boravila sve do odlaska u Klaudijev osvajački pohod na Britaniju 43. god. Nazočnost rimske vojske u Sisciji potvrđena je i brojnim arheološkim nalazima rimske vojne opreme i naoružanja, koji se uglavnom čuvaju u Arheološkom muzeju u Zagrebu i Gradskom muzeju Sisak. Iako je nazočnost rimske vojske u Sisciji potvrđena brojnih izvorima i pokretnim arheološkim materijalom za sada nam još uvijek nedostaju jasni arheološki ostaci rimskih vojnih logora. U potragu za rimskim vojnim logorima u Sisciji mogu se uključiti spoznaje o drugim istovremenim rimskim vojnim logorima u Carstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-6505 - Između Dunava i Mediterana. Uloga rimske vojske u mobilnosti ljudi i roba na tlu Hrvatske u antici. (RoMiCRO) (Sanader, Mirjana, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Domagoj Tončinić
(autor)