Pregled bibliografske jedinice broj: 754906
Fizioterapijski pristup kod urinarne disfunkcije u dječjoj dobi
Fizioterapijski pristup kod urinarne disfunkcije u dječjoj dobi // Fizioterapija, znanost i umjetnost : zbornik radova i sažetaka / Jurinić, Antun (ur.).
Zagreb: Hrvatski zbor fizioterapeuta, 2014. str. 191-194 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 754906 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizioterapijski pristup kod urinarne disfunkcije u dječjoj dobi
(The physiotherapy approach to urinary dysfunction in children)
Autori
Škunca, Marinela ; Schuster, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Fizioterapija, znanost i umjetnost : zbornik radova i sažetaka
/ Jurinić, Antun - Zagreb : Hrvatski zbor fizioterapeuta, 2014, 191-194
ISBN
978-953-6849-14-7
Skup
Fizioterapija, znanost i umjetnost - Međunarodni kongres fizioterapije
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 16.10.2014. - 19.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
fizioterapija ; urinarna disfunkcija ; djeca
(physiotherapy ; urinary dysfunction ; children)
Sažetak
Poremećaji mokrenja su vrlo česti u dječjoj dobi. Najčešće tri skupine poremećaja s kojima se susrećemo u kliničkoj praksi su funkcionalni poremećaji donjeg mokraćnog sustava, primarna monosimptomatska noćna enureza i neurogeni mokraćni mjehur. Enureza je normalan akt mokrenja, koji se odvija u socijalno neprihvatljivom mjestu i vremenu. Najčešće nije uzrokovana poremećajem funkcije donjeg urotrakta i u najvećem broju slučajeva spontano prestaje. Funkcionalna inkontinencija je uzrokovana disfunkcijom na nivou detruzora i sfinktera uretre. Učestalost funkcionalne inkontinencije u dječjoj dobi je nepoznata, jer je u literaturi terminologija vrlo raznolika i često nedovoljno definirana. Radovi ukazuju na povezanost funkcionalnih poremećaja s vezikoureteralnim refluksom, recidivirajućim infekcijama mokraćnih puteva i refluksnom nefropatijom. Razvoj urodinamskih aparata omogućuje nam precizniju procjenu i razumjevanje funkcije donjeg urotrakta. Urodinamsko ispitivanje je zlatni standard za postavljanje točne dijagnoze kod djece s poremećajem mokrenja. Djeca s funkcionalnim poremećajem zahtjevaju kompleksni terapijski pristup koji, ovisno o tipu poremećaja, uključuje reedukaciju, uroterapiju, antikolinergike, alfa blokatore, biofeedback, intermitentnu kateterizaciju ili operacijski zahvat. Biofeedback, kao jedna od glavnih metoda u liječenju disfunkcijskog mokrenja, skupa je i dugotrajna metoda koja zahtjeva uporabu specijalne opreme i dobro educirano medicinsko osoblje. Stoga je to metoda koju treba započeti tek nakon što se sa sigurnošću postavi dijagnoza poremećaja funkcije u fazi mokrenja
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Profili:
Snježana Schuster
(autor)