Pregled bibliografske jedinice broj: 754667
Epizootiološko istraživanje neosporoze u krava Hercegbosanske županije i prijedlog upravnih mjera za suzbijanje bolesti
Epizootiološko istraživanje neosporoze u krava Hercegbosanske županije i prijedlog upravnih mjera za suzbijanje bolesti, 2011., doktorska disertacija, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 754667 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epizootiološko istraživanje neosporoze u krava Hercegbosanske županije i prijedlog upravnih mjera za suzbijanje bolesti
(Epizootilogical investigation of cattle Neosporosis in Herzeg-Bosnian County and tehe proposal of administrative measures to fight disease)
Autori
Bagarić, Jozo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.03
Godina
2011
Stranica
91
Mentor
Džaja, Petar ; Marinculić, Albert
Ključne riječi
neosporoza; epizootiološko istraživanje; upravne mjere; goveda
(neosporosis; epizootiologocal research; administrative measures; cattle)
Sažetak
U Hercegbosanskoj županiji u općinama Tomislavgrad, Livno i Bosansko Grahovo 49 sa 49 slučajno odabranih domaćinstava uzeto je 276 uzoraka krvi kod kojih je u 56 (20, 28%) krava serološkom pretragom ustanovljena pozitivna reakcija na neosporozu. Statistička obrada dobivenih rezultata pokazuje kako pozitivna reakcija ne neosporozu krava znatno ovisi o broju pasa na dvorištu, što se ne bi moglo reći za samu prisutnost psa. Značajnost na pozitivnu serološku reakciju nije uočena niti na podrijetlo goveda te postojanja pasa lutalica. Serološki pozitivna reakcija znatno je ovisila o prisutnosti mačke u dvorištu, što se ne bi moglo reći za prisutnost štakora i urađene deratizacije. Neosporoza nanosi velike ekonomske štete u proizvodnji mlijeka primarno u obliku pobačaja. Pri uvozu životinja treba tijekom trajanja karantene zabraniti uvoz takvih životinja, odnosno odvojiti bolesne od zdravih životinja, a podmladak od pozitivnih grla isključivati iz daljnjeg uzgoja. Da bi se spriječila pojava bolesti, treba smanjiti, odnosno onemogućiti boravak pasa i drugih životinja na gospodarstvima, smanjiti broj grla u stadima uzgoja, što manje ili nikako životinje napasivati na zajedničkim pašnjacima, a osobito na pašnjacima na kojima su bili psi i druge životinje koje su važne u lancu prijenosa bolesti. Ako se pojavi bolest, treba odvojiti zdrave od bolesnih životinja, pobačene fetuse i drugi materijal dostaviti na dijagnostičku pretragu na neosporozu. Zbog svega navedenoga, da bi se b0olest iskorijnila treba seropozitivne životinje i ženski podmaldak isključiti iz uzgoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb