Pregled bibliografske jedinice broj: 751907
Franz Vaniček i njegov Essek
Franz Vaniček i njegov Essek // Zbornik radova znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem Franz Vaniček i vojnokrajiška historiografija / Skenderović, Robert ; Andrić, Stanko (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2017. str. 333-354 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 751907 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Franz Vaniček i njegov Essek
(Franz Vaniček and his Essek)
Autori
Ostajmer, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem Franz Vaniček i vojnokrajiška historiografija
/ Skenderović, Robert ; Andrić, Stanko - Slavonski Brod : Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2017, 333-354
ISBN
978-953-6659-44-9
Skup
Franz Vaniček i vojnokrajiška historiografija
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 23.10.2014. - 24.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Franz Vaniček ; Osijek ; hrvatsko-njemački odnosi ; J. J. Strossmayer
(Franz Vaniček ; Osijek ; Croatian-Gernan Relations ; J. J. Strossmayer)
Sažetak
Gotovo cjelokupan umirovljenički vijek, odnosno posljednje dvadeset i dvije godine svog života (1872.–1894.) Franz Vaniček proveo je u Osijeku, glavnom gradu Kraljevine Slavonije i gradu koji je u tom istom razdoblju grčevito i posve neuspješno nastojao zadržati ravnopravan status sa Zagrebom. Izbor Osijeka kao novog zavičaja bio je i više nego logičan: grad je nudio mnoge mogućnosti obrazovanoj osobi željnoj publicističkog i društvenog angažmana, a iste su mogućnosti podrazumijevale i honorare koji su bili više nego dobrodošli u obitelji umirovljenog učitelja. Naposljetku, ali svakako ne i najmanje važno, Osijek je tada gotovo u cijelosti bio prožet njemačkim duhom i odlikovao se lojalnošću spram bečkoga (i budimpeštanskoga) središta i dinastije Habsburgovaca, te zacijelo nije bilo sredine u Hrvatskoj koja bi u to vrijeme bila ugodnija za život osobi poput Vaničeka. U promatranom razdoblju Vaniček se učlanio u više osječkih društava i razvio plodnu publicističku djelatnost, nastavivši ujedno i suradnju u zagrebačkim listovima. Posebnoga je spomena vrijedna njegova suradnja u najvažnijem tadašnjem osječkom listu Die Drau, čiji je izdavač i urednik bio istaknuti, no nedovoljno poznati novinar Julije Pfeiffer. Ovaj segment Vaničekove javne djelatnosti važan je i zbog boljega uvida u šire prilike ; bez poznavanja suradničkoga kruga nije moguće razumjeti list Die Drau, a bez razumijevanja tog lista nikako nije moguće razumjeti Osijek s konca 19. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest