Pregled bibliografske jedinice broj: 751493
Objavljivanje prvih Hrvatskih smjernica za dijagnostiku i liječenje hereditarnoga angioedema – golemo olakšanje za anesteziologe i liječnike hitne medicine.
Objavljivanje prvih Hrvatskih smjernica za dijagnostiku i liječenje hereditarnoga angioedema – golemo olakšanje za anesteziologe i liječnike hitne medicine. // Liječnički vijesnik, 136 (2014), 9-10; 306-308 (podatak o recenziji nije dostupan, pismo uredniku, stručni)
CROSBI ID: 751493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Objavljivanje prvih Hrvatskih smjernica za dijagnostiku i liječenje hereditarnoga angioedema – golemo olakšanje za anesteziologe i liječnike hitne medicine.
(Publication of the first Croatian guidelines for the diagnosis and treatment of hereditary angioedema – a huge relief for anesthesiologists and emergency medicine physicians)
Autori
Stojanović Stipić, Sanda ; Carev, Mladen ; Frankić, Mileva ; Pavičić Perković, Sanja ; Frankić, Gordan
Izvornik
Liječnički vijesnik (0024-3477) 136
(2014), 9-10;
306-308
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pismo uredniku, stručni
Ključne riječi
hereditrani angioedem; laringealni edem; C1-inhibitor; anestezija; Hrvatska
(hereditary angioedema; laryngeal edema; C1-inhibitor protein; anesthesia; Croatia)
Sažetak
Nasljedni angioedem (HAE) je rijetka, autosomno dominantna bolest, uzrokovana nedostatkom inhibitora C1-esteraze (C1-INH). Ona se očituje ponavljajućim epizodama angioedema i to u potkožnom tkivu, te na sluznicama gornjega dišnoga i probavnoga trakta, ali bez prateće koprivnjače ili svrbeža. Zahvaćanje grkljana može dovesti do trenutnoga kobnoga ugušenja. Lokalna trauma, a osobito stomatološki zahvati su najčešći okidači za ovu bolest. Za HAE je karakteristično da je klasična terapija za druge vrste angioedema, tj. antihistaminici, steroidi, i adrenalin, neučinkovita. Srećom, u posljednjih 10 godina razvijeni su novi, vrlo učinkoviti terapijski postupci kod akutnih napadaja ; nadoknada C1 inhibitora (nije registriran u Hrvatskoj), povećavanje njegove sinteze u jetri (androgeni), ili blokiranje stvaranja bradikinina ili njegovih receptora. Ovdje smo prikazali slučaj mladog bolesnika s HAE, koji je imao tešku i po život opasnu kliničku sliku, ali naposljetku dobar ishod. Pokušali smo ukazati na nepredvidljivost bolesti, teškoće u dijagnozi, kao i na probleme terapijskoga pristupa u Hrvatskoj. Naglašeni su mogući anesteziološki izazovi, kao i važnost kratkotrajne i dugoročne profilakse u HAE.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- MEDLINE