Pregled bibliografske jedinice broj: 751408
NOVI NAČIN BORBE PROTIV MASTITISA NA FARMAMA MLIJEČNIH KRAVA
NOVI NAČIN BORBE PROTIV MASTITISA NA FARMAMA MLIJEČNIH KRAVA // Zbornik predavanja X. savjetovanja uzgajivača govada u RH / Bulić, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA), 2014. str. 69-74 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 751408 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NOVI NAČIN BORBE PROTIV MASTITISA NA FARMAMA MLIJEČNIH KRAVA
(NEW WAY OF FIGHTING MASTITIS IN DAIRY HERDS)
Autori
Štoković, Igor ; Kostelić, Antun ; Benić, Miroslav ; Matković, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik predavanja X. savjetovanja uzgajivača govada u RH
/ Bulić, Vesna - Zagreb : Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA), 2014, 69-74
Skup
X. savjetovanje uzgajivača govada u RH
Mjesto i datum
Bjelovar, Hrvatska, 20.11.2014. - 21.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mastitis; krave
(mastitis; cow)
Sažetak
Praktički svi mikroorganizmi koji mogu izazvati infekcije mogu biti uzročnici mastitisa, upale mliječne žlijezde. Najčešće govorimo o vrstama streptococcus i staphilococcus te gram negativnim mikroorganizmima (koliformi). Što se tiče načina infekcije najčešće ih dijelimo u okolišne i zarazne. S obzirom na prisutnost vidljivih znakova dijelimo ih na kliničke („vidljive“) i subkliničke („nevidljive“). Gubici od mastitisa smatraju se jednima od najvećih na farmama mliječnih krava. U većini slučajeva, na farmama se tretiraju samo klinički mastitisi dok subklinički prolaze neprimijećeno uzrokujući velike gubitke. Dijagnostika se uglavnom provodi ne temelju kliničke slike. Nema krda krava bez subkliničkog mastitisa. U krdima se prevalencija (učestalost) kreće od 15-75%. Terapija je u većini slučajeva antibiotska i uspješna 35-90% ovisno o uzročniku i drugim čimbenicima. Kod svake terapije bilo bi dobro znati o kojem se uzročniku radi i na koje antibiotike je osjetljiv. Do sada se dijagnostika radila nasađivanjem uzročnika na hranjivu podlogu i izradom antibiograma. To je relativno dugotrajan postupak (nekoliko dana) te se u praksi relativno rijetko koristi. Pathoproof metodom, koju razvijamo, tijekom HIGHTECHVETS EU projekta, u suradnji sa Hrvatskim veterinarskim institutom, možemo utvrditi uzročnika u uzorku i osjetljivost na β-laktamazu (gen za osjetljivost stafilokoka na penicilin) za cca. 4 sata. Navedena metoda se može koristiti za snimanje stanja u stadu te poduzimanje mjera za smanjenje učestalosti mastitisa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
SIIF IPA IIIc HIGHTECHVETS
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Antun Kostelić
(autor)
Igor Štoković
(autor)
Kristina Matković
(autor)
Miroslav Benić
(autor)