Pregled bibliografske jedinice broj: 75089
Meiofauna sedimenata na području gradske luke Makarska s posebnim osvrtom na strukture zajednica slobodno živućih Nematoda
Meiofauna sedimenata na području gradske luke Makarska s posebnim osvrtom na strukture zajednica slobodno živućih Nematoda // Ekološke monografije 5(2) / Kerovec,Mladen; Durbešić, Paula (ur.).
Zagreb: Hrvatsko ekološko društvo, 2002. str. 327-336 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 75089 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Meiofauna sedimenata na području gradske luke Makarska s posebnim osvrtom na strukture zajednica slobodno živućih Nematoda
(Sea bottom meiofauna in the Makarska harbour area (Central Adriatic Sea), with special regard to a free-living nematodes community structure.)
Autori
Travizi, Ana ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ekološke monografije 5(2)
/ Kerovec,Mladen; Durbešić, Paula - Zagreb : Hrvatsko ekološko društvo, 2002, 327-336
Skup
Prirodoslovna istraživanja biokovskog područja
Mjesto i datum
Makarska, Hrvatska, 11.10.1993. - 16.10.1993
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
meiofauna; nematode; kvalitativni sastav; struktura zajednica
Sažetak
Sastav meiofaune i nematofaune analiziran je na četiri postaje u luci Makarska. Glavne karakteristike istraživanog područja su bile određene malom dubinom (4-21 m), pjeskovitom prirodom sedimenta i manjom ili većom izloženošću antropogenim utjecajima. Zastupljenost i udio pojedinih taksonomskih skupina u sastavu meiofaune kretali su se u očekivanim granicama, ali je vrlo niska brojnost na postajama MA3 i MA6 indicirala postojanje stresnih uvjeta. Na tim je postajama crna boja sedimenta ukazivala na prisutnost toksičnog H2S-a, a time i na lokalni razvoj anoksičnih uvjeta kao najvjerojatniji uzrok poremećaja. Rezultati univarijatnih analiza pokazali su prilično veliku sličnost među istraživanim postajama u pogledu bogatstva vrsta (SR, d), njihovog diverziteta (H') i ravnomjernosti raspodjele . Usprkos relativno visokom diverzitetu, određeni znakovi poremećaja su primjećeni na svim postajama, ali je izrazita prevlast porodica Desmodoridae i Chromadoridae ukazivala na nisku razinu stresa. Trofička struktura je bila u skladu s uobičajenom slikom raspodjele trofičkih kategorija na odgovarajučim tipovima sedimenta., pa su na postajama unutar luke dominirali strugači epiflore i neselektivni detritofagi, dok su na ulasku u luku predstavnici posljednje skupine imali izrazitu prevlast. Na vanjskoj su postaji, razlike u sastavu vrsta i trofičkoj strukturi osim većom dubinom vjerojatno bile uzrokovane i većim sadržajem detritusa u odnosu na postaje unutar luke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA