Pregled bibliografske jedinice broj: 750871
Metodologija izrade standarda zanimanja i standarda kvalifikacije za tržište rada
Metodologija izrade standarda zanimanja i standarda kvalifikacije za tržište rada // Zbornik radova međunarodne stručne konferencije ME4CataLOgue / prof.dr.sc. Dražan Kozak (ur.).
Slavonski Brod: Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 11-20 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 750871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metodologija izrade standarda zanimanja i standarda
kvalifikacije za tržište rada
(Development methodology for Occupational and
Qualification Standards for labor market)
Autori
Balković, Mislav ; Grgić, Silvija ; Šarkanj, Klaudija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova međunarodne stručne konferencije ME4CataLOgue
/ Prof.dr.sc. Dražan Kozak - Slavonski Brod : Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, 2014, 11-20
ISBN
978-953-6048-76-2
Skup
MEĐUNARODNA STRUČNA KONFERENCIJA ME4CATALOGUE
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 04.12.2014. - 05.12.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Standard zanimanja ; standard kvalifikacije ; skupovi ishoda učenja
(Occupational Standard ; Qualificaton Standard ; Unit of learning outcomes)
Sažetak
Sukladno važećoj pravnoj legislativi koja regulira područje kvalifikacijskog okvira u Republici Hrvatskoj, moguće je razvijati kvalifikacije za tri različite namjene ; za tržište rada, za daljnje obrazovanje te za osobne i društvene potrebe. Očekuje se kako će upravo ova prva skupina kvalifikacija biti dominantna u registrima kvalifikacijskog okvira te je ista donekle regulirana kroz Zakon i Pravilnik o registru HKO, ali osim potrebe ostvarivanja formalne poveznice između standarda zanimanja i standarda kvalifikacija što je implicirano formularom za predlaganje standarda kvalifikacije, ne postoji objavljena ili preporučena metodologija koja bi osigurala ostvarenje takve funkcionalne veze. Cilj je autora ovim radom predstaviti jednu moguću takvu metodologiju koja je nastala temeljem analize zakonskih odredbi ali još više kroz razvoj nekoliko novih standarda kvalifikacije u područjima turizma i ICT-a njenom primjenom. Sama metodologija koja će biti predstavljena ovim člankom bazira se na službenom anketnom sustavu i upitniku za poslodavce koji je razvilo Ministarstvo rada i koji je dostupan kroz Hrvatski zavod za zapošljavanje, a omogućiti će grupiranje prikupljenih potrebnih znanja, vještina i kompetencija u grupe poslova i ključne poslove, te njihovu analizu i definiranje skupina kompetencija dodavanjem zahtjeva za kompetencije i iz drugih izvora. Tako prikupljeni skupovi kompetencija bit će dalje analizirani kao inspiracija za predlaganje skupova ishoda učenja unutar standarda kvalifikacije, pri čemu će unutar rada biti dane i neke osnovne smjernice pripreme njihovih gradivnih elemenata: ishoda učenja i primjera provjere njihove zadovoljenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoko učilište Algebra, Zagreb