Pregled bibliografske jedinice broj: 750451
Specijalne knjižnice današnjice - trebamo li (r)evoluciju?
Specijalne knjižnice današnjice - trebamo li (r)evoluciju? // Skupaj smo močnejši: Posavetovanje sekcij Zveze bibiliotekarskih društev Slovenije: povzetki prispevkov / Melita Ambrožić ; Damjana Vovk (ur.).
Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, 2014. str. 91-93 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 750451 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specijalne knjižnice današnjice - trebamo li (r)evoluciju?
(Special libraries nowdays - do we need a (r)evolution?)
Autori
Macan, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Skupaj smo močnejši: Posavetovanje sekcij Zveze bibiliotekarskih društev Slovenije: povzetki prispevkov
/ Melita Ambrožić ; Damjana Vovk - Ljubljana : Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, 2014, 91-93
ISBN
978-961-6683-27-2
Skup
Skupaj smo močnejši: Posavetovanje sekcij Zveze bibiliotekarskih društev Slovenije
Mjesto i datum
Laško, Slovenija, 18.09.2014. - 19.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
specijalne knjižnice; nove knjižnične usluge; otvoreni pristup znanstvenim informacijama; bibliometrija
(special libraries; new library services; open access; bibliometrics)
Sažetak
Da bi opstale u današnjem informacijskom dobu, knjižnice se moraju brže prilagođavati promjenama koje se oko nje događaju. Potrebno je proaktivno nuditi nove usluge i servise, a trenutno se izdvaja nekoliko važnijih i atraktivnijih područja na kojima je to moguće postići. Osiguravanje pristupa znanstvenim informacijama ostaje jedan od osnovnih zadataka knjižnica, no potrebno je staviti jači naglasak na olaškavanje pronalaženja i pristupa informacijama i izgradnju adekvatne infrastrukture. Korisnik od knjižnice više ne očekuje pristup/posudbu knjižnične građe koju knjižnica ima u svojem fondu, već pronalaženje relevantne informacije neovisno o njezinoj lokaciji te pristup istoj i/ili mogućnost njezine brze nabavke. Stoga je potrebna globalna suradnja knjižnica na izgradnji odgovarajuće kompatibilne infrastrukture. Veliku priliku knjižnice imaju u uspostavi i održavanju institucijskih repozitorija. Otvoreni pristup znanstvenim informacijama je trenutno aktualna tema, a sasvim je prirodno da knjižnice u tom procesu preuzmu vodeću ulogu u osiguravanju infrastrukture, organizaciji prikupljanja građe, diseminaciji informacija o samoj inicijativi, kao i edukaciji svih sudionika. Edukacija korisnika je jedan od ključeva opstanka knjižnica i podizanja njihovog ugleda, jednako kao i aktivnije uključivanje knjižnice u izdavačke aktivnosti institucije. Na temelju institucijskih repozitorija i oko njih se sve češće izgrađuju i sustavi informacija o znanstvenoj djelatnosti putem kojih se prati cjelokupan znanstveni rad neke ustanove/pojedinca. Bibliometrija je također jedno od vrlo važnih područja gdje knjižnice mogu pružati razne usluge svojim korisnicima i instituciji unutar koje djeluju. Sudjelovanje u domaćim i međunarodnim projektima može omogućiti knjižnicama provođenje barem nekih od spomenutih aktivnosti, a definitivno će biti veliki plus u očima uprava matičnih institucija. Unatoč posvemašnoj orijentaciji na digitalne informacije, knjižnica kao mjesto nije izgubila svoj značaj te je i dalje potrebna kao centralna točka života na instituciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti