Pregled bibliografske jedinice broj: 741054
Utjecaj radnih uvjeta kugličnog mlina na granulometrijska svojstva mljevenog zeolita
Utjecaj radnih uvjeta kugličnog mlina na granulometrijska svojstva mljevenog zeolita, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 741054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj radnih uvjeta kugličnog mlina na granulometrijska svojstva mljevenog zeolita
(Influence of working conditions of the ball mill on the granulometric properties of ground zeolite)
Autori
Nikolić, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
17.07
Godina
2013
Stranica
43
Mentor
Ćosić, Marija
Neposredni voditelj
Čelan, Antonija
Ključne riječi
mljevenje ; kuglični mlin ; zeolit
(milling ; ball mill ; zeolite)
Sažetak
U radu je ispitivan proces mljevenja prirodnog zeolita jednoveličinskog sastava, srednjeg masenog promjera 3500 um, u laboratorijskom kugličnom mlinu volumena 0, 9 dm3. Kao tijela za usitnjavanje korištene su keramičke kugle promjera d = 2, 6 cm i gustoće r = 2, 3 g cm-3. Ukupno trajanje mljevenja za sve ispitivane uvjete iznosilo je 50 min. U cilju pronalaženja optimalnog stupnja zapunjenja mlina u prvom dijelu rada sagledavana je utjecaj faktora zapunjenja, fk, na granulometrijske karakteristike produkta. Masa od 100 g zeolita podvrgla se mljevenju pri vrijednostima faktora zapunjenja od 0, 24, 0, 30, 0, 40 i 0, 60. Radi potpunijeg uvida u proces, pri svim ispitivanim uvjetima, mljevenje je zaustavljano nakon 5, 15, 30 i 50 min. Produkt b se odvodio na granulometrijsku analizu, a potom ukupna smjesa bila ponovno podvrgnuta mljevenju. Iz dobivenih rezultata prikazana je ovisnost srednjeg masenog promjera, xm, o faktoru zapunjenja mlina i to za svako promatrano vrijeme mljevenja. Zavisnost ovih dviju veličina opisana je polinomnom funkcijom drugog reda. S obzirom da se pri optimalnom stupnju zapunjenja trebaju postići najmanje vrijednosti srednjeg masenog promjera produkta, njegova vrijednost određena je iz minimuma funkcije xm = f (fk). Iz rezultat je utvrđeno da se tijekom procesnog vremena najmanji maseni promjer produkta postiže pri vrijednostima faktora zapunjenja od oko 0, 4. Udrugom dijelu rada sagledan je utjecaj povećanja mase zeolita na granulometrijske karakteristike dobivenog produkta pri optimalnom vrijednosti faktora zapunjenja mlina. Ispitivanje je provedeno s masama zaolita od 100, 150, 200 i 250 g. Za svaku ispitivanu masu zeolita mljevenje je zaustavljano nakon 5, 15, 30 i 50 min. Iz dobivenih rezultata s uočilo da se s procesnim vremenom i povećanjem mase zeolita značajno smanjuje srednji maseni promjer produkta mljevenja, odnosno da se zeolit u laboratorijskom mlinu ponaša kao autogeno tijelo za mljevenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0112247-2241 - Optimizacija miješanja i procesa prijenosa u sustavima čvrsto-kapljevito (Kuzmanić, Nenad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split