Pregled bibliografske jedinice broj: 740414
Utjecaj kristalizacije na električne procese i magnetske interakcije u željeznom fosfatnom staklu
Utjecaj kristalizacije na električne procese i magnetske interakcije u željeznom fosfatnom staklu, 2014., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 740414 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj kristalizacije na električne procese i
magnetske interakcije u željeznom fosfatnom staklu
(Influence of crystallization on electrical prosses
and magnetic interaction in iron phospate glass)
Autori
Pavić, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.11
Godina
2014
Stranica
176
Mentor
Moguš-Milanković, Andrea
Ključne riječi
električni procesi ; kristalizacija ; magnetske interakcije ; struktura ; željezno fosfatno staklo
(electrical processes ; crystallization ; magnetic interactions ; structure ; iron phosphate glass)
Sažetak
U okviru disertacije istraživan je utjecaj kristalizacije na električne procese i magnetske interakcije u staklu sastava 40Fe2O3-60P2O5 (mol%). Kontroliranom kristalizacijom nastaju djelomično i potpuno kristalizirana stakla. Ovo staklo pokazuje elektronsku provodnost, kao rezultat preskoka elektrona s Fe2+ na Fe3+ ione, i opisuje se modelom malog polarona, dok gledajući magnetska svojstva, pripada tzv. spinskom staklu. Istraživan je utjecaj temperaturno i vremenski kontrolirane kristalizacije na strukturne promjene, pojave različitih kristalnih faza, njihove međusobne interakcije te električni transport i magnetska svojstva. Niz metoda je korišteno u istraživanju: DTA, XRPD, spektroskopije (Raman, Mössbauer i impedancija), te za magnetska mjerenja VSM. Ovisno o temperaturi i vremenu kristalizacije u staklenoj matrici nastaju kristalne faze Fe3(P2O7)2, Fe4(P2O7)3 i Fe(PO3)3, s različitim udjelima. Ukupna provodnost pada na početku kristalizacije te postiže minimum, a daljnjim povišenjem temperature kristalizacije provodnost raste s porastom kristalnosti. Detaljnom analizom impedancijskih spektara odvojeni su doprinosi pojedinih faza ukupnoj električnoj provodnosti. Magnetska mjerenja su pokazala dominantne antiferomagnetske interakcije u svim uzorcima, a prisutne su također i slabe feromagnetske interakcije u kristaliziranim uzorcima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-098-0982929-2916 - Utjecaj strukture na električna svojstva (bioaktivnih) stakala i keramike (Moguš-Milanković, Andrea, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb