Pregled bibliografske jedinice broj: 738425
Mađari istočne Slavonije u Domovinskom ratu
Mađari istočne Slavonije u Domovinskom ratu // Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice / Miljenko Brekalo (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2015. str. 157-163 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 738425 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mađari istočne Slavonije u Domovinskom ratu
(The Hungarians of Eastern Slavonia in the Croatian Homeland War)
Autori
Njari, Denis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice
/ Miljenko Brekalo - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2015, 157-163
ISBN
978-953-7964-17-7
Skup
Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 04.12.2014. - 05.12.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Mađari; istočna Slavonija; Domovinski rat; Korođ; Laslovo; Hrastin; nacionalne manjine
(Hungarians; Eastern Slavonia; Homeland War; Korogy; Szentlaszlo; Haraszti; national minorities)
Sažetak
Dvije trećine Mađara od njihovog ukupnog broja u Republici Hrvatskoj živjelo je 1991. godine na području Baranje ili istočne Slavonije i zapadnog Srijema, odnosno u istočnim dijelovima današnjih županija Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske i time su bili izravno ugroženi od velikosrpske agresije, budući da se apsolutna većina Mađara u Domovinskom ratu opredijelila za hrvatsku neovisnost. Brojni su se mađarski mladići s toga područja dragovoljno uključili u postrojbe Zbora narodne garde i Hrvatske vojske, od kojih ima i nezanemariv broj onih koji zasluženo nose odličja za hrabrost i junački pothvat u ratu na raznim bojišnicama. Značajan je i broj dragovoljaca Mađara koji prethodno nisu bili ni na koji način povezani s Hrvatskom nego su se u rat uključili s ciljem pomaganja njezinoj obrani od nametnutog i nepravednog rata. Najpoznatiji takav pojedinac zasigurno je bio Eduardo Rózsa- Flores, poznatiji pod nadimkom Chico, prema čijemu je životu snimljen 2001. godine i film zapažen u međunarodnim okvirima, a koji je hrvatski Domovinski rat prikazao u pravom svjetlu. U ovom su radu ukratko izneseni najvažniji ratni događaji na području triju istočnoslavonskih naselja s većinskim mađarskim stanovništvom 1991. godine. U Hrvatskoj su, naime, neposredno prije Domovinskog rata, naselja naseljena pretežno Mađarima bila, izuzme li se Baranja, samo Korođ, Laslovo i Hrastin, sva tri s kontinuitetom naseljenosti Mađarima još od svoga osnutka u srednjem vijeku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest