Pregled bibliografske jedinice broj: 738122
ISHODI LIJEČENJA ANCA POZITIVNIH VASKULITISA U O.B. ZADAR TIJEKOM 10 - GODIŠNJEG PERIODA
ISHODI LIJEČENJA ANCA POZITIVNIH VASKULITISA U O.B. ZADAR TIJEKOM 10 - GODIŠNJEG PERIODA // Acta medica Croatica, 68 (2014), 25-29 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 738122 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ISHODI LIJEČENJA ANCA POZITIVNIH VASKULITISA U O.B. ZADAR TIJEKOM 10 - GODIŠNJEG PERIODA
(Outcomes of treatment ANCA-associated vasculitis for 10-years period in General Hospital Zadar, Croatia.)
Autori
Nakić, Dario ; Santini Dušević, Danijela ; Glić Šipicki, Lada ; Klarić, Dragan ; Dilber, Ivo ; Grbić Pavlović, Petra ; Sorić, Tomislav
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 68
(2014);
25-29
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
ANCA vaskulitis ; imunosupresija ; renalna funkcija
(ANCA-associated vasculitis ; immunosupression ; renal function)
Sažetak
U istraživanje je uključeno ukupno 6 bolesnika s ANCA pozitivnim glomerulonefritisom dokazanim biopsijom bubrega koji su liječeni u Općoj bolnici Zadar tijekom zadnjih 10 godina. Kod bolesnika su praćeni parametri funkcije bubrega određeni vrijednostima kreatinina u krvi, kreatinin klirensa i 24-satne proteinurije. Na početku su određene vrijednosti ANCA, veličina bubrega, zahvaćenost bubrega celularnim i fibrocelularnim polumjesecima, spol i dob. Početno su svi pacijenti liječeni primjenom kortikosteroida i bolusima ciklfosfamida 1 × mjesečno tijekom 6 mjeseci, a u nastavku peroralnom primjenom azatioprina. Kod 2 pacijenta je indicirano liječenje akutnom hemodijalizom (1 pacijent na uključenju, a 1 kod relapsa) i jednom plazmaferezom. Tijekom praćenja se postupno snižava doza kortikosteroida i danas je 5 pacijenata na dozi metilprednisolona 4 mg i uz to azatioprin u 3 bolesnika u dozi 50 – 100 mg, a jedan bolesnik je bez imunosupresivne terapije. Jedna pacijentica (17 %) je kao refraktorna bolest nakon 3 godine završila na dijalizi. U dva slučaja (33%) je tijekom 5-godišnjeg praćenja nastupio relaps bolesti koji su uspješno tretirani. Sadašnje terapijske mogućnosti su uspješne u oko 70–90 % bolesnika, ali uz učestale relapse preko 70%. Nove terapijske mogućnosti ulijevaju nadu daljnjeg poboljšanja prognoze tih bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru,
Opća bolnica Zadar
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE