Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 738067

Kako razgovarati s bolesnikom tijekom vađenja krvi sukladno važećim smjernicama i preporukama


Ćelap, Ivana
Kako razgovarati s bolesnikom tijekom vađenja krvi sukladno važećim smjernicama i preporukama // Lokus knjiga sažetaka
Osijek, Hrvatska: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2014. str. 7-7 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 738067 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Kako razgovarati s bolesnikom tijekom vađenja krvi sukladno važećim smjernicama i preporukama
(Communication with the patient during venous blood sampling according guidelines and recommendations)

Autori
Ćelap, Ivana

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni

Izvornik
Lokus knjiga sažetaka / - : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2014, 7-7

Skup
Simpozij Lokus

Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 03.04.2014. - 05.04.2014

Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje

Vrsta recenzije
Nije recenziran

Ključne riječi
uzorkovanje krvi; priprema bolesnika
(blood sampling; patient preparation)

Sažetak
Od ukupnog broja pogrešaka u laboratorijskom procesu, pogreške u predanalitičkoj fazi zauzimaju najznačajni udio. Tome uvelike pridonosi nedostatak standardizacije postupka vađenja, pa tako čak i najmanja varijacija u postupku uzorkovanja može uzrokovati značajna odstupanja u konačnom rezultatu testiranja. Složenost postupka uzorkovanja krvi predstavlja jedan od najvećih problema u standardizaciji. Naime, sam postupak uzorkovanja sastoji se od niza manjih koraka, pa je svaki od tih koraka potrebno pažljivo izvesti da bi se pogreške svele na najmanju moguću mjeru. Budući da se uzorkovanje krvi vrši na različitim mjestima, (bolničkim odjelima, liječničkim ordinacijama, laboratorijima) standardizacija postupka uzorkovanja je dodatno otežana. Dva najznačajnija koraka u cijelom postupku uzorkovanja, a ujedno i najpodložnija pogreškama, su identifikacija bolesnika i priprema bolesnika za vađenje krvi u skladu sa traženim pretragama. Uvriježeno je pravilo da bolesnik za uzorkovanje krvi mora biti natašte te da se ono izvodi u jutranjim satima. Međutim, različiti čimbenici (specijalna dijeta ili terapijski protokol) mogu utjecati na točnost rezultata pretraga te je razgovor s bolesnikom o pripremi za vađenje krvi jedan od ključnih koraka u postupku uzorkovanja. Dok laboratorijsko osoblje ne može utjecati na točnost identifikacije bolesnika i ispravnost pripreme bolesnika za vađenje krvi na bolničkim odjelima, pri uzorkovanju krvi u laboratoriju, djelatnik koji uzorkuje krv, dužan je posebnu pozornost usmjeriti na razgovor s bolesnikom. Razgovor s bolesnikom se vodi kroz niz, ispravno postavljenih, ciljanih pitanja, a koja moraju obuhvatiti barem dva identifikacijska pitanja te, ovisno o traženim pretragama, nekoliko osnovnih i specifičnih pitanja vezanih za pripremu.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
134-1340227-0200 - Upala i udio farmakogenetike u razvoju i ishodu akutnih i kroničnih bolesti (Šimundić, Ana-Maria, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"

Profili:

Avatar Url Ivana Ćelap (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Ćelap, Ivana
Kako razgovarati s bolesnikom tijekom vađenja krvi sukladno važećim smjernicama i preporukama // Lokus knjiga sažetaka
Osijek, Hrvatska: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2014. str. 7-7 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
Ćelap, I. (2014) Kako razgovarati s bolesnikom tijekom vađenja krvi sukladno važećim smjernicama i preporukama. U: Lokus knjiga sažetaka.
@article{article, author = {\'{C}elap, Ivana}, year = {2014}, pages = {7-7}, keywords = {uzorkovanje krvi, priprema bolesnika}, title = {Kako razgovarati s bolesnikom tijekom va\djenja krvi sukladno va\v{z}e\'{c}im smjernicama i preporukama}, keyword = {uzorkovanje krvi, priprema bolesnika}, publisher = {Hrvatsko dru\v{s}tvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM)}, publisherplace = {Osijek, Hrvatska} }
@article{article, author = {\'{C}elap, Ivana}, year = {2014}, pages = {7-7}, keywords = {blood sampling, patient preparation}, title = {Communication with the patient during venous blood sampling according guidelines and recommendations}, keyword = {blood sampling, patient preparation}, publisher = {Hrvatsko dru\v{s}tvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM)}, publisherplace = {Osijek, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font