Pregled bibliografske jedinice broj: 737343
Autoimune bulozne bolesti - kliničke osobitosti, dijagnostika i terapija oralnih lezija.
Autoimune bulozne bolesti - kliničke osobitosti, dijagnostika i terapija oralnih lezija. // Sažeci 2. Kongresa Hrvatskog društva za oralnu medicinu i patologiju HLZ-a “Partnerstvo stomatologije i medicine - multimodalni pristup integracije znanja i iskustva“. U: Acta Stomatologica Croatica. 2014 ; 48(1) / Alajbeg, Ivan (ur.).
Zagreb, 2014. str. 85-86 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 737343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Autoimune bulozne bolesti - kliničke osobitosti,
dijagnostika i terapija oralnih lezija.
(Autoimmune bullous diseases - clinical
characteristics, diagnosis and treatment of oral
lesions)
Autori
Lakoš Jukić, Ines ; Brailo, Vlaho
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci 2. Kongresa Hrvatskog društva za oralnu medicinu i patologiju HLZ-a “Partnerstvo stomatologije i medicine - multimodalni pristup integracije znanja i iskustva“. U: Acta Stomatologica Croatica. 2014 ; 48(1)
/ Alajbeg, Ivan - Zagreb, 2014, 85-86
Skup
2. kongres Hrvatskog društva za oralnu medicinu i patologiju HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2013. - 07.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pemfigus ; pemfigoid ; oralne lezije
(pemphigus ; pemphigoid ; oral lesions)
Sažetak
Najčešće autoimune bulozne bolesti (AIBB) koje se viđaju u usnoj šupljini su pemfigus vulgaris (PV) i pemfigoid mukoznih membrana (MMP). Rjeđe se u usnoj šupljini mogu vidjeti bulozni pemfigoid, linearna IgA bolest i stečena bulozna epidermoliza. Poseban entitet je paraneoplastični pempfigus, kod kojeg su u pravilu zahvaćene sluznice. Etiologija AIBB je nepoznata. Kao i kod svih autoimunih bolesti radi se o interakciji nepoznatog okolišnog čimbenika i genetske predispozicije. PV je bolest koja je karakterizirana stvaranjem antitijela na dezmogleine, komponente međustaničnih spojeva – dezmosoma epitela odnosno epidermisa. Bolest karakterizira nastanak bula na koži i erozija na sluznicama. U 75-90% slučajeva usna šupljina je prva lokalizacija bolesti. Kožne promjene nastaju obično 4 mjeseca nakon oralnih. MMP je autoimuna bolest karakterizirana stvaranjem antitijela na hemidezmosome, komponente bazalne membrane. Bolest se u 90% slučajeva javlja na sluznici usne šupljine a može zahvatiti i ostale sluznice (konjunktivu, genitalnu sluznicu, traheju). MMP se manifestira nastankom erozija na sluznici a mogu se vidjeti i bule ispunjene hemoragičnim ili seroznim sadržajem. Deskvamativni gingivitis je imunološki posredovan gingivitis, karakteriziran crvenilom i deskvamacijama gingive koji se može javiti u sklopu AIBB a može biti i njihova jedina manifestacija u usnoj šupljini. Zlatni standard za postavljanje dijagnoze AIBB je direktna imunoflorescencija (DIF) koja se radi iz uzorka nepromijenjenog perilezijskog tkiva sluznice ili kože. PV je karakteriziran intercelularnim depozitima IgG i/ili C3 komponente komplementa dok se kod MMP vide depoziti IgG i/ili C3 duž bazalne membrane (epidermodermalna granica). U dijagnostici se još koriste indirektna imunoflorescencija (IIF), IIF na splitiranoj koži, patohistološki nalaz (PHD) i serologija (ELISA) na antidezmogleinska protutijela (za PV) i anti- BP1 i anti-BP2 protutijela (za pemfigoid). PV se liječi visokim dozama sistemskih kortikosteroida (prednizon 1mg/kg). Kao adjuvantna terapija najčešće se upotrebljava azatioprin. U novije vrijeme u terapiji se koriste biološki lijekovi (rituximab). Do kompletne kliničke remisije oralnih lezija PV uz terapiju dolazi u prosjeku za 4.7 ± 2.6 mjeseci. Remisija ne ovisi o stadiju bolesti nego o brzini odgovora na terapiju. Oralne lezije pemfigoida liječe se topikalnim kortikosteroidnim preparatima. U slučaju da topikalna terapija nije djelotvorna primjenjuju se dapson i/ili sistemski kortikosteroidi.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650445-0485 - Salivarni markeri oralnih bolesti i njihova primjena (Vučićević Boras, Vanja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Vlaho Brailo
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE