Pregled bibliografske jedinice broj: 733617
Proaktivni pristup prevenciji šećerne bolesti i praćenje bolesnika sa šećernom bolesti
Proaktivni pristup prevenciji šećerne bolesti i praćenje bolesnika sa šećernom bolesti // Bolesnik sa šećernom bolesti u obiteljskoj medicini danas : Zbornik II. Kongres Društva nastavnika opće/obiteljske medicine (DNOOM) / Bergman Marković, Biserka (ur.).
Zagreb: Društvo nastavnika opće/obiteljske medicine, 2011. str. 37-49 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 733617 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proaktivni pristup prevenciji šećerne bolesti i praćenje bolesnika sa šećernom bolesti
(A proactive approach to the prevention of diabetes and monitoring of patients with diabetes mellitus)
Autori
Katić, Milica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Bolesnik sa šećernom bolesti u obiteljskoj medicini danas : Zbornik II. Kongres Društva nastavnika opće/obiteljske medicine (DNOOM)
/ Bergman Marković, Biserka - Zagreb : Društvo nastavnika opće/obiteljske medicine, 2011, 37-49
Skup
Zbornik II. Kongres Društva nastavnika opće/obiteljske medicine (DNOOM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.03.2011. - 12.03.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Obiteljska medicina; kronične bolesti; šećerna bolest; programirana skrb
(Family medicine; chronic disease; diabetes)
Sažetak
Izazov prevencije kroničnih bolesti i zbrinjavanja bolesnika s kroničnim bolestima prisutan je u većini zemalja. Usprkos napreku medicinske znanosti skrb za bolesnike s kroničnim bolestima je nedostatna. Postoji jasan nesrazmjer između povećanih potreba i zahtjeva za medicinskom skrbi i nesposobnosti zdravstvenog sustava da zadovolji te zdravstvene zahtjeve i potrebe. Obrazac skrbi za akutne probleme i bolesti se zadržao u praksi iako je sve veći broj bolesnika sa kroničnim bolestima. Ulaganje sve većeg napora zbog sve većih zahtjeva i potreba bolesnika koji boluju od kroničnih bolesti u postojeći model načina rada neće dati rezultata. Bolesnici koji boluju od šećerne bolesti zahtijevaju složenu medicinsku skrb, a njihovo je liječenje izuzetno skupo obziorm na dugotrajnost i kompleksnost zbrinjavanja te razvoja mnogobrojnih komplikacija te invaliditeta i prerane smrti. Programirana skrb za bolesnika s kroničnim bolestima zahtijeva mnoge promjene i prilagodbe u organizaciji zdravstvenog sustava , u načinu edukacije kako zdravstvenih profesionalaca tako i bolesnika, te planiranom i koordiniranom djelovanju svih onih koji pružaju skrb bolesnicima sa kroničnim bolestima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita