Pregled bibliografske jedinice broj: 730113
Ispitivanje stavova dijabetičkih bolesnika o njihovoj bolesti i želji za informacijama o lijekovima
Ispitivanje stavova dijabetičkih bolesnika o njihovoj bolesti i želji za informacijama o lijekovima, 2002., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 730113 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje stavova dijabetičkih bolesnika o njihovoj bolesti i želji za informacijama o lijekovima
(Attitudes toward Illness and Drug Information Preferences in Diabetic Patients)
Autori
Ortner, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
Podatak o recenziji nije dostupan
Godina
2002
Stranica
39 hrv. + 39 engl.
Mentor
Jadrijević-Mladar Takač, Milena
Neposredni voditelj
Jadrijević-Mladar Takač, Milena ; Bates, Ian
Ključne riječi
Šećerna bolest; Informacije o lijekovima; Želja za informacijama; Farmaceutska skrb; Odnos ljekarnik-pacijent; Potrebe pacijenta; Opseg želja za informacijama (EID); Zabrinutost radi oboljenja (AI); Istinska želja za informacijama (IDI)
(Diabetes Mellitus; Drug information; Pharmaceutical care; Pharmacist-patient relationship; Patients needs; Extent of Information Desires (EID); Anxiety towards illness (AI); Intrisic Desire for Information (IDI))
Sažetak
Cilj ovog rada je validacija pacijent-respondent skala prilagođenih mjerenju opsega želja za informacijama (EID) i zabrinutost radi oboljenja (AI) na uzorku dijabetičkih pacijenata. Dizajn studije uključuje provedbu standardiziranih intervjua pacijenata i prikladnu statističku analizu. U studiju je uključen 101 pacijent klinike za dijabetes ambulantnog tipa i endokrinoloških odjela bolnice London Royal Hospital. Rezultati istraživanja su pokazali znakovitu povezanost između bodova EID skale i starosne dobi (p = 0, 027), bračnog stanja (p = 0, 001), zanimanja (p manje od 0, 001) i stupnja naobrazbe (p = 0, 005). Pacijenti koji su se nalazili nisko na AI bodovnoj skali (manje zabrinuti), smatarali su utjecaj uzimanja lijekova na njihov svakidašnji život pozitivnijim nego pacijenti s višim AI bodovima. Rezultati također upućuju na pacijente s niskim AI bodovima koji svakodnevnu uporabu lijekova ipak drže teškom, ali su pri tome manje kritični od onih s visokim AI bodovima. Analize pokazuju da sociodemografske varijable mogu objasniti neka odstupanja u željama za informacijama. Ovom studijom je pokazano da potrebe dijabetičkih pacijenata za informacijama variraju, što upućuje na to da ih treba prilagođavati svakom pacijentu ponaosob.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Milena Jadrijević-Mladar Takač
(mentor)