Pregled bibliografske jedinice broj: 727973
Analiza hrvatskog sustava besplatne pravne pomoći u građanskim stvarima u svjetlu dosadašnje prakse Europskog suda za ljudska prava
Analiza hrvatskog sustava besplatne pravne pomoći u građanskim stvarima u svjetlu dosadašnje prakse Europskog suda za ljudska prava // Pravni vjesnik, 14 (2014), 2; 185-212 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 727973 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza hrvatskog sustava besplatne pravne pomoći u građanskim stvarima u svjetlu dosadašnje prakse Europskog suda za ljudska prava
(The Analysis of the croatian system of free legal aid in civil matters in the light of the up-to- date case law of the European Court of Human Rights)
Autori
Jelinić, Zvonimir ; Knol Radoja, Katarina
Izvornik
Pravni vjesnik (0352-5317) 14
(2014), 2;
185-212
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
pravo na pristupo sudu ; besplatna pravna pomoć ; Europski sud za ljudska prava ; Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći
(the right to access courts ; legal aid ; the european court of Human Rights ; Free Legal Aid Act)
Sažetak
Pristup pravosuđu i ostvarivanje prava na sudsku pravnu zaštitu često bi bilo dovedeno u pitanje ukoliko bi parnične stranke bez obzira na svoje imovinsko stanje i prilike morale snositi sve troškove pokretanja i održanja parnice u tijeku. Iako Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda izrijekom ne spominje pravo na besplatnu pravnu pomoć u građanskimstvarima, ekstenzivna razrada koncepta prava na pravično suđenje iz čl. 6 Konvencije u praksi Suda rezultirala je tumačenjem da pravo na sud kao centralni element čl. 6(1) uključuje na samo pravo na učinkovit pristup sudovima, već pod određenim uvjetima i pravo na besplatnu pravnu pomoć. S obzirom da utvrđenja povrede konvencijskog prava u presudama Suda na specifičan način prisiljavaju države ugovornice da sankcioniraju povrede prava koja su zajamčena Konvencijom, danas većina država ugovornica ima zakonski predviđene i razrađene mogućnostida se osobama čije su imovinske prilike nepovoljne omogući ostvarenje nekog od oblika besplatne pravne pomoći samostalno ili kumulativno, bilo u vidu besplatnog pravnog savjetovanja, besplatnog zastupanja ili oslobođenja od plaćanja sudskih pristojbi i drugih davanjavezanih uz postupke sudske pravne zaštite. Trend regulacije jamstva prava na besplatnu pravnu pomoć u posebnom zakonskom tekstu pratila je i Republika Hrvatska. Svojevremeno, u Nacionalnom programu RH za pristupanje EU upravo je kao jedan od koraka u reformi pravosuđa te kao kratkoročni prioritet određeno da će biti potrebno donijeti poseban zakonski tekst kojim će se regulirati dodjela besplatne pravne pomoći u cilju daljnjeg olakšavanja pristupa sudu i drugim tijelima koja odlučuju o pravima i obvezama građana. U ovom radu autori analiziraju prošli i sadašnji normativni okvir sustava besplatne pravne pomoći u građanskim stvarima u RH. Posebno se razmatra da li Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći sadržajno odgovara utvrđenjima iz relevantnih presuda Europskog suda za ljudska prava u odnosu na različita pitanja ; rješenja koja se tiču imovinske prilika kao uvjeta za ostvarivanje prava na pravnu pomoć, uvjeta vezanih uz pitanje procjene osnovanosti zahtjeva u postupku, kvaliteti pravne pomoći i dr. Na načelnoj razini propituje se da li je sadašnji sustav prave pomoći uređen na zadovoljavajući način te da li isti funkcionalno odgovara potrebama građana s obzirom na ekonomsko stanje u društvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Current Legal Theory
- Sociological Abstracts
- ProQuest Ressearch Library
- EBSCO Publishing