Pregled bibliografske jedinice broj: 727852
Impulzivnost i pažnja kod djece s faktorima rizika i motoričkim deficitom u ranoj dobi
Impulzivnost i pažnja kod djece s faktorima rizika i motoričkim deficitom u ranoj dobi // Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu. Tim oko obitelji: Istina ili stvarnost? / Ivšac Pavliša, Jasmina ; Bučar, Marina (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2013. str. 66-66 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 727852 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Impulzivnost i pažnja kod djece s faktorima rizika i motoričkim deficitom u ranoj dobi
Autori
Matijević Mikelić, Valentina ; Matijaš, Tena ; Šečić, Ana ; Bartolović, Jelena ; Crnković, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu. Tim oko obitelji: Istina ili stvarnost?
/ Ivšac Pavliša, Jasmina ; Bučar, Marina - Zagreb : Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2013, 66-66
ISBN
978-953-55853-4-3
Skup
Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 26.09.2013. - 28.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
impulzivnost; pažnja; blaže motoričke teškoće
Sažetak
Impulzivnost predstavlja jednu od tri dominantne skupine simptoma neurobihevioralnog razvojnog poremećaja koji se opisuju u DSM-IV klasifikaciji pod nazivom Deficit pažnje/Hiperaktivni poremećaj (ADHD). Najupečatljiviji simptom ADHD je nemogućnost uspostavljanja kontrole nad vlastitim ponašanjem i reagiranje koje ne uključuje razmišljanje o mogućim posljedicama ponašanja. ADHD je jedan od najčešće dijagnosticiranih poremećaja kod djece. Autor Barkley navodi da je impulzivnost ključna karakteristika ADHD-a. Impulzivnost je nemogućnost postizanja samokontrole na dani podražaj. Istraživanja su pokazala da se poremećaj pažnje i hiperaktivnosti pojavljuju dva puta češće kod djece rođene s faktorom rizika (perinatalna oštećenja mozga te blaže motoričke teškoće) nego kod djece bez faktora rizika. Cilj ovog izlaganja je prikazati istraživanje provedeno u Kliničkom bolničkom centru „Sestre milosrdnice“ na Odjelu dječje rehabilitacije. Pregledom medicinske dokumentacije registrirani su podaci koji ukazuju na pojavnost impulzivnosti i na poteškoće pažnje kod 50-ero djece u dobi od 12- 36 mjeseci. U procjenu je bio uključen stručni tim koji se sastojao od specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, psihologa, edukacijskog-rehabilitatora, logopeda i fizioterapeuta. Kratkotrajno zadržavanje pažnje uočeno je kod 50% djece, dok je kod 48% djece uočena impulzivnost u ponašanju. Rezultati ukazuju na potrebu daljnjeg praćenja i pravovremene intervencije da bi se prevenirale kasnije teškoće učenja i ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski