Pregled bibliografske jedinice broj: 727334
Osobitosti i empirijska antimikrobna terapija infekcija mokraćnog sustava u bolesnika liječenih na Odjelu za zarazne bolesti Opće bolnice »Dr. Josip Benčević« u Slavonskom Brodu.
Osobitosti i empirijska antimikrobna terapija infekcija mokraćnog sustava u bolesnika liječenih na Odjelu za zarazne bolesti Opće bolnice »Dr. Josip Benčević« u Slavonskom Brodu. // Infektološki glasnik : znanstveno-stručni časopis za infektologiju, 26 (2006), 2; 75-79 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 727334 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobitosti i empirijska antimikrobna terapija infekcija mokraćnog sustava u bolesnika liječenih na Odjelu za zarazne bolesti Opće bolnice »Dr. Josip Benčević« u Slavonskom Brodu.
(Characteristics and empiric antimicrobial therapy of urinary tract infections in patient treated at the Department of Infectious Diseases, General Hospital "Dr. Josip Benčević" in Slavonski Brod.)
Autori
Pandak, Nenad ; Fornet-Šapčevski, Josipa ; Križanović, Branka ; Šiško, Marijan ; Stojadinović, Tomislav.
Izvornik
Infektološki glasnik : znanstveno-stručni časopis za infektologiju (1331-2820) 26
(2006), 2;
75-79
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Infekcije mokraćnog sustava; etiologija; empirijska antimikrobna terapija
(urinary tract infections; etiology; empiric antimicrobial therapy)
Sažetak
Infekcije mokraćnog sustava (IMS) jedan su od najčešćih razloga traženja liječničke pomoći, pa stoga i među najčešćim razlozima propisivanja antibiotika. Istaknuta je analiza najčešćih uzročnika IMS u našoj sredini, uočavanje stupnja rezistencije na pojedine antibiotike, te ocjena uspješnosti ordinirane empirijske antimikrobne terapije. Retrospektivno su obrađeni podaci o bolesnicima liječenim na Odjelu za zarazne bolesti Opće bolnice »Dr. Josip Benčević« u Slavonskom Brodu, zbog akutnih infekcija mokraćnog sustava, tijekom 2004. godine. Najčešći je uzročnik IMS bila Escherichia coli, premda je u muškaraca s kompliciranim IMS bio najčešći uzročnik Pseudomonas aeruginosa. Obzirom da je 45 % izoliranih bakterija Escherichia coli bilo rezistentno na amoksicilin, a 35 % na kotrimoksazol, ovi antibiotici se u našoj sredini ne mogu upotrebljavati u empirijskoj antimikrobnoj terapiji IMS. Čak 65 % izoliranih bakterija Pseudomonas aeruginosa nije bilo osjetljivo na gentamicin, a 45 % na ciprofloksacin. Najčešći neuspjeh empirijske antimikrobne terapije zabilježen je u muškaraca s kompliciranim IMS, pa bi nam bio najbolji izbor empirijskog antimikrobnog liječenja ovih bolesnika kombinacija piperacilina s tazobaktamom, karbapenemi ili cefepim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)