Pregled bibliografske jedinice broj: 725345
EU i izazovi civilnog upravljanja - politički, upravni i financijski aspekti
EU i izazovi civilnog upravljanja - politički, upravni i financijski aspekti // "Dani kriznog upravljanja", 4. Međunarodna konferencija, zbornik radova / Toth, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2011. str. 252.-276. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 725345 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EU i izazovi civilnog upravljanja - politički, upravni i financijski aspekti
(EU and challenges of civil crisis management – political, administrative and financial aspects)
Autori
Šegvić, Saša ; Klarić, Mirko ; Šinković, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
"Dani kriznog upravljanja", 4. Međunarodna konferencija, zbornik radova
/ Toth, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2011, 252.-276.
ISBN
978-953-7716-18-9
Skup
"Dani kriznog upravljanja", 4. Međunarodna konferencija
Mjesto i datum
Velika Gorica, Hrvatska, 25.05.2011. - 26.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
koncept civilnog kriznog upravljanja; javna uprava i krizno upravljanje; civilne misije; financiranje kriznog upravljanja
(civil crisis management concept; public administration and cri - sis management; civil missions; crisis management funding)
Sažetak
Proces sigurnosne integracije europskog prostora započet s oblikovanjem Organizacije briselskog ugovora i kasnije ZEU, dostigao je svoj vrhunac potpisom Mastrihtskog sporazuma i formuliranjem drugog stupa zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP). Kriza u bivšoj Jugoslaviji ukazala je na potrebu oblikovanja vlastitih vojnih i civilnih kapaciteta EU, radi suprotstavljanja suvremenim ugrozama, kao što su međuetnički konflikti, terorizam te gospodarske i ekološke krize. To je rezultiralo oblikovanjem europske sigurnosno-obrambene politike (ESOP), unutar koje se koncem devedesetih godina prošlog stoljeća počinju razvijati vojni i civilni kapaciteti za izvođenje misija kriznog upravljanja. Područje civilnog djelovanja (upravljanja i vođenja) bilo je utvrđeno u okviru Europskog vijeća u Santa Marii de Feiri, a uključivalo je misije vladavine prava, civilne uprave, civilne zaštite i policijske misije, kojima su kasnije pridružene još i nadzorne misije i djelovanja u potpori posebnim predstavnicima EU. Kao jedan od najvažnijih ciljeva i prioritetnih zadataka spomenutih misija u okviru Europske sigurnosne strategije postaje stabilizacija prostora europskog susjedstva, što je i jedan od temeljnih sigurnosnih interesa EU. Kako će se RH uskoro naći u društvu članica EU, rad ima za cilj da prikaže temeljne karakteristike koncepta civilnog kriznog upravljanja i obveze članica EU, koje iz njega proizlaze, sa svim prijeporima i izazovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Split