Pregled bibliografske jedinice broj: 72355
Pročišćavanje procjednih voda zagrebačkog odlagališta otpada Jakuševec
Pročišćavanje procjednih voda zagrebačkog odlagališta otpada Jakuševec, 1999., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 72355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pročišćavanje procjednih voda zagrebačkog odlagališta otpada Jakuševec
(Purification of leachate from Zagrebs landfill Jakuševec)
Autori
Hrenović, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.10
Godina
1999
Stranica
137
Mentor
Stilinović, Božidar
Ključne riječi
odlagalište otpada; Jakuševec; prodjedne vode; biljni uređaj
(landfill; Jakusevec; leachate; constructed wetland)
Sažetak
U tijeku je sanacija neuređenog odlagališta otpada grada Zagreba Jakuševec, jednog od najvećih smetlišta u Europi. Zaštita postojećih crpilišta pitke vode na tom području; Petruševca na lijevoj obali Save i Velike Gorice te Črnkovca na desnoj obali, od horizontalnog dotoka procjednih voda smetlišta, smatra se jednim od prioritetnih problema za razvoj metropole i okolnih naselja.
Prvi puta u Hrvatskoj sagrađen je pilot biljni uređaj u kojem je trebalo ispitati mogućnost biološkog pročišćavanja procjednih voda sa novootvorene radne plohe deponija Jakuševec, te njihovog poliranja u retencionom bazenu.
U testu toksičnosti s kvascem (YTT) pokazalo se da procjedna voda nije akutno toksična za kvasac i da sadržava veće količine biološki razgradive organske tvari. Prema rastu trske u bazenima s vertikalnim tokom pilot biljnog uređaja na Jakuševcu, mogu se uočiti simptomi kronične toksičnosti.
U laboratorijskim pokusima je uočen povoljan efekt povišene temperature na efikasnost pročišćavanja procjedne vode Jakuševca.
Iz rezultata laboratorijskih ispitivanja pročišćavanja procjedne vode pomoću vodenih makrofita vidljivo je da s porastom koncentracije amonijaka u procjednoj vodi, pada efikasnost njegova uklanjanja. U svakoj seriji pokusa postignuto je znatno veće uklanjanje amonijaka i ortofosfata u pokusnim akvarijima s biljkama, nego u kontrolnim akvarijima bez biljaka. Za tretman otpadne vode u retencionom bazenu mogu se preporučiti vrste: Phragmites australis, Myriophyllum verticilatum, Ceratophyllum demersum, Lemna minor i Salvinia natans.
Pilot biljni uređaj za pročišćavanje procjednih voda sa deponija Jakuševec zasađen je trskom (P. australis). Efluent iz pilot biljnog uređaja ulazi u retencioni bazen zasađen trskom (P. australis) i rogozom (Typha latifolia), koji služi za poliranje efluenta te za pročišćavanje oborinskih voda sa odlagališta. Uočena je sposobnost održavanja ravnoteže pH vrijednosti i temperature prolaskom procjedne vode kroz pilot biljni uređaj. Srednje vrijednosti pročišćavanja na izlazu iz pilot biljnog uređaja iznosile su: NH3-N (80,6%), NO2-N (-0,4%), NO3-N (19,8%), PO43- (62,3%), fekalni koliformi (98,1%), ukupni koliformi (94,9%), saprofitske bakterije (94,7%).
Izvorni jezik
Hrvatski