Pregled bibliografske jedinice broj: 723311
Uklanjanje podrtina prema novim odredbama hrvatskog pomorskog prava
Uklanjanje podrtina prema novim odredbama hrvatskog pomorskog prava // Zbornik radova 2. međunarodne konferencije o pomorskoj znanosti IMSC
Split: Hrvatski hidrografski institut, Pomorski fakultet u Splitu, Općina Podstrana, 2009. str. 573-591 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 723311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje podrtina prema novim odredbama hrvatskog pomorskog prava
(Removal of Wrecks in Accordance with new Provision of Croatian Maritime Law)
Autori
Petrinović Ranka ; Skorupan Wolff Vesna ; Plančić Bisera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 2. međunarodne konferencije o pomorskoj znanosti IMSC
/ - Split : Hrvatski hidrografski institut, Pomorski fakultet u Splitu, Općina Podstrana, 2009, 573-591
Skup
2. međunarodna konferencija o pomorskoj znanosti IMSC
Mjesto i datum
Podstrana, Hrvatska, 09.06.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
podrtina, uklanjanje podrtina ; Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina, obvezno osiguranje odgovornosti, gospodarski pojas, zaštićeni ekološko-ribolovni pojas, Zakon o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika iz 2008., izravna tužba (actio directa)
(wreck, removal of wrecks ; the International Convention on the Removal of Wrecks ; Exclusive Economic Zone ; Protected Ecological and Fishing Zone ; Amendments of Maritime Code 2008, actio directa)
Sažetak
U svibnju 2007. godine na Međunarodnoj konferenciji u Najrobiju konačno je usvojena Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina. Kada stupi nasnagu nova Konvencija osigurat će pravni okvir državama strankama kako bi mogle nesmetano pristupiti uklanjanju postojećih ili budućih podrtina smještenih izvan područja u kojima je obalna država suverena. Prvenstveno se misli na gospodarski pojas obalne države ili, ako država nije proglasila gospodarski pojas, na područje neposredno iza teritorijalnog mora a koje ne može biti šire od 200 NM od polaznih crta od kojih se mjeri širina teritorijalnog mora. Iako se posljednjih godina broj pomorskih nezgoda u svijetu smanjio, procjenjuje se da u svijetu postoji više od 1.300 napuštenih podrtina koje više ili manje predstavljaju opasnost za plovidbu ili morski okoliš te za iskorištavanje prirodnih bogatstava mora. U skladu s Konvencijom UN o pravu mora, Republika Hrvatska je 3. listopada 2003. godine proglasila zaštićeni ekološkoro-ribolovni pojas koji joj osigurava neka suverena prava karakteristična za gospodarski pojas. Prema definiciji Konvencije UN o pravu mora Jadransko je more zatvoreno ili poluzatvoreno more, te bi zbog njegovih malih dimenzija posljedice onečišćenja morskog okoliša poprimile znatno veće razmjere negoli u ostalim morima. Zbog toga je donošenje Konvencije o uklanjanju podrtina od velike važnosti za Republiku Hrvatsku. Iako Hrvatska još nije ratificirala ovu Konvenciju, najnovijim izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika od 12. prosinca 2008. uređeno je pitanje financijskog jamstva za troškove lociranja, označavanja i uklanjanja podrtina za brodove veće od 300 bruto tona kojim bi se osigurala odgovornost brodovlasnika za troškove koji nastanu kao posljedica uklanjanja podrtine. To pokazuje da je Republika Hrvatska prepoznala veliku važnost donošenja Konvencije i njen utjecaj na sigurnost plovidbe i zaštitu morskog okoliša pa je svoje zakonodavstvo uskladila s odredbama Konvencije i prije njenog formalnog stupanja na snagu. Tijekom 2008. godine Konvenciju su ratificirale četiri države, a stupit će na snagu dvanaest mjeseci nakon što je ratificira deset država.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2440 - Prilagodba hrvatskog pomorskog zakonodavstva međunarodnim standardima i pravu EU (Ibler, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Pomorski fakultet, Split
Profili:
Ranka Petrinović
(autor)