Pregled bibliografske jedinice broj: 718114
Družba kćeri milosrđa i Blato na Korčuli do II. svjetskog rata
Družba kćeri milosrđa i Blato na Korčuli do II. svjetskog rata // Crkva u svijetu : CUS, 49 (2014), 329-351 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 718114 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Družba kćeri milosrđa i Blato na Korčuli do II. svjetskog rata
(Congregation of Daughters of Mercy, and Blato on the Island Korčula Until World War II)
Autori
Lupis, Vinicije B.
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 49
(2014);
329-351
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Marija Propetog Isus Petković; Družba Kćeri milosrđa III. reda sv. Franje; Blato na Korčuli; karitativna djelatnos
(Mary of Jesus Crucified Petković; Congregation of Daughters of Mercy III Order of St. Francis; Blato on the island of Korčula; charity activities)
Sažetak
Na temelju neobjavljene arhivske građe iz Arhiva Dubrovačke biskupije koja nije bila konzultirana tijekom procesa pripremanja kauze, autor je nadopunio dosadašnje spoznaje o životu i radu bl. Marije Propetog Isusa Petković, kao i dijela rada njezine Družbe Kćeri milosrđa. Obrađeno je društveno i duhovno okruženje u kojemu je poniknula blažena Marija Propetog Isusa Petković (Blato, 10. prosinca 1892. – Rim, 9. srpnja 1966.), utemeljiteljica Kongregacije Kćeri milosrđa Trećega samostanskog reda sv. Franje, koju je Sveti Otac Ivan Pavao II. dana 3. lipnja 2003. proglasio blaženom. Rad prati Blaženičinu karitativnu djelatnost do njezina odlaska u Argentinu, a prvi put se obraća pozornost na koincidenciju kako iste 1919. godine kada Blaženica započinje sa svojim duhovnim i karitativnim radom, koji se nastojanjem kardinala Alojzija Stepinca krajem tridesetih godina razvija i na hrvatskom sjeveru, Komunistička partija Jugoslavije u Blatu utemeljuje svoju političku ćeliju. Iznimno je važan podatak o nastojanju Blaženice u pastoriziranju najsiromašnijih u rodnoj blatskoj župi, kao i nenalaženju sluha kod tadašnjega mjesnog župnika, što je imalo nesagledive socijalne i duhovne posljedice, jer je upravo u tom sloju KPJ imala najrašireniji krug svojih pristaša. Blaženica kao da je slutila kako će iz tog kruga Blaćana tijekom II. svjetskog rata i poslije poniknuti najdosljedniji provoditelji komunističkoga totalitarnog režima u širem dubrovačkom kraju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940567-0654
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Vinicije Lupis
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus