Pregled bibliografske jedinice broj: 716549
Čimbenici koji utječu na kvalitetu života povezanu s oralnim zdravljem među pacijentima starije životne dobi u Hrvatskoj
Čimbenici koji utječu na kvalitetu života povezanu s oralnim zdravljem među pacijentima starije životne dobi u Hrvatskoj // Acta stomatologica Croatica, 48 (2014), 3; 174-182 doi:10.15644/asc48/3/1 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 716549 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čimbenici koji utječu na kvalitetu života povezanu s oralnim zdravljem među pacijentima starije životne dobi u Hrvatskoj
(Factors Affecting Oral Health–Related Quality of Life Among Elderly Croatian Patients)
Autori
Kranjčić, Josip ; Mikuš, Anja ; Peršić, Sanja ; Vojvodić, Denis
Izvornik
Acta stomatologica Croatica (0001-7019) 48
(2014), 3;
174-182
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Zubne proteze ; Djelomične ; Mobilne ; Starije osobe ; Osobno zadovoljstvo ; Kvaliteta života
(denture ; partial ; removable ; aged ; personal satisfaction ; quality of life)
Sažetak
Svrha: Na kvalitetu života povezanu s oralnim zdravljem (OHRQoL) i njezinu više-dimenzijsku vrijednost utječe mnogo čimbenika. Stoga se istraživanjem željelo ustanoviti koji demografski i subjektivni čimbenici znatno utječu na OHRQoL među pacijentima starije životne dobi s potpunim pomičnim protezama (CRDP). Materijali i metode: U istraživanju, provedenom ispunjavanjem upitnika, sudjelovao je 301 ispitanik. Svi su bili štićenici domova za starije osobe u Zagrebu i Slavonskom Brodu u Hrvatskoj te su nosili gornji i/ili donji CRDP. Upitnik se sastojao od dva dijela: u prvom su opća pitanja o ispitanicima, a u drugom hrvatska verzija Oral Health Impact Profila (OHIP - 49), upitnika s 49 pitanja podijeljenih u sedam domena. Rezultati: Prosječna dob ispitanika bila je 74 ± 12, 1 godinu u rasponu od 60 do 99 godina. Zbroj bodova dobiven OHIP-om bio je 26, 5. Najviše prosječne vrijednosti pronađene su u domeni funkcijskog ograničenja – 6, 7, fizičke boli – 5, 1, i fizičke nesposobnosti – 5, 9. Dob ispitanika, obrazovanje, zanimanje, veličina mjesta stanovanja, vrsta CRDP-a i koliko dugo ispitanik nosi protezu, statistički su značajno utjecali na oralno zdravlje – OHRQoL (p < 0, 05). Zaključak: Opći i sociodemografski čimbenici značajno utječu na subjektivni doživljaj oralnoga zdravlja. Mlađi ispitanici, ispitanici iz ruralnih mjesta, oni nižeg stupnja obrazovanja i ispitanici koji kraće nose proteze pokazuju veći utjecaj na OHRQoL.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650445-0413 - Istraživanje materijala i kliničkih postupaka u stomatološkoj protetici (Vojvodić, Denis, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Scopus