Pregled bibliografske jedinice broj: 713324
Razina tjelesne aktivnosti u bolesnika s akutnim koronarnim sindromom
Razina tjelesne aktivnosti u bolesnika s akutnim koronarnim sindromom // Hrvatski športskomedicinski vjesnik, 28 (2014), 2; 67-70 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 713324 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razina tjelesne aktivnosti u bolesnika s akutnim
koronarnim sindromom
(The physical activity level in patients with an
acute coronary syndrome)
Autori
Babić, Zdravko ; Zeljkovic, Ivan ; Pintarić, Hrvoje ; Mišigoj-Duraković, Marjeta ; Vrsalović, Mislav
Izvornik
Hrvatski športskomedicinski vjesnik (0354-0766) 28
(2014), 2;
67-70
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
tjelesna aktivnost ; akutni koronarni sindrom ; Baeckeov upitnik
(physical activity ; acute coronary syndrome ; Baecke's questionnaire)
Sažetak
Cilj rada je bila procjena razine tjelesne aktivnosti mjerene Baecke-ovim upitnikom i antropometrijskih parametara kod bolesnika s akutnim koronarnim sindromom (AKS), kao i usporedba razine tjelesne aktivnosti bolesnika s AKS-om s onom reprezentativnog uzorka opće populacije Hrvatske. U istraživanje je uključeno ukupno 196 bolesnika s akutnim koronarnim sindromom, koji su ispunili Baecke- ov upitnik kako bi se procijenila razina njihove tjelesne aktivnosti, te su utvrðeni antropometrijski parametri. Razina tjelesne aktivnosti ispitanih bolesnika s AKS-om, mjerena indeksima Baecke-ovog upitnika, usporeðena je s razinom tjelesne aktivnosti reprezentativnog uzorka opće populacije Hrvatske. Bolesnici s akutnim koronarnim sindromom imali su niži indeks aktivnosti u slobodno vrijeme (2.8 vs. 3.0, p= 0.0002) i indeks ukupne aktivnosti (2.6 vs. 2.8, p= 0.0005) u usporedbi s indeksima tjelesne aktivnosti reprezentativnog uzorka opæe populacije Hrvatske. Uz to su imali statistički značajno veći obujam struka (cm) (101.4 vs. 93.2, p= 0.000), kao i omjer obujma struka i kukova (0.985 vs. 0.912, p=0.000), ali nisu imali statistièki značajno veći indeks tjelesne mase (BMI) (kg/m2) (28.36 vs. 27.64, p= 0.07). U usporedbi s općom populacijom Hrvatske, bolesnici akutnim koronarnim sindromom su prekomjerno uhranjeni te su imali niže indekse aktivnosti u slobodno vrijeme, kao i niže indekse ukupne aktivnosti. Obujam struka i omjer obujma struka i kukova dokazali su ovdje veću značajnost u odnosu na BMI u procjeni rizika debljine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Kineziologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2325 - Značaj razine tjelesne aktivnosti u prevenciji kroničnih srčanožilnih bolesti (Mišigoj-Duraković, Marjeta, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Marjeta Mišigoj-Duraković
(autor)
Zdravko Babić
(autor)
Mislav Vrsalović
(autor)
Hrvoje Pintarić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts