Pregled bibliografske jedinice broj: 713277
Razvoj i validacija kromatografske metode za određivanje makrolida u suspendiranim česticama
Razvoj i validacija kromatografske metode za određivanje makrolida u suspendiranim česticama, 2014., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 713277 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj i validacija kromatografske metode za određivanje makrolida u suspendiranim česticama
(Development and validation of chromatographic method for the determination of macrolides in suspended solids)
Autori
Jerković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2014
Stranica
104
Mentor
Babić, Sandra
Neposredni voditelj
Zrnčić, Mirta
Ključne riječi
farmaceutici; tekućinska kromatografija; spektrometrija masa; suspendirane čestice
(pharmaceuticals; liquid chromatography - tandem mass spectrometry; suspended solids)
Sažetak
Farmaceutici, koji se ubrajaju u ''nova zagađivala'', zaokupili su veliku pozornost znanstvenika zbog spoznaje o njihovoj opasnosti i negativnim utjecajima na cjelokupni živi svijet. Kako bi se izbjegle neželjene posljedice potrebno je zakonsko propisivanje maksimalno dopuštenih koncentracija (MDK) i konsantan nadzor ovih tvari u okolišu. U tu svrhu potrebno je razviti analitičke metode separacije farmaceutika iz realnih uzoraka kao i metode kvalitativnog i kvantitativnog određivanja aktivnih farmaceutskih tvari. U ovom radu razvijena je i validirana analitička metoda za određivanje smjese makrolida (eritromicin, klaritromicin, azitromicin, roksitromicin, tilozin i DHL) u suspendiranim česticama. Ciljani analiti su kvalitativno i kvantitativno određivani tekućinskom kromatografijom vezanom sa spektrometrijom masa (HPLC-MS/MS) uz ekstrakciju čvrstom fazom (SPE) kao metodom priprave uzorka. Ispitivani su uvjeti pri kojima je ekstrakcija čvrstom fazom najučinkovitija s obzirom na vrstu sorbensa u koloni, vrstu otapala za eluiranje i različito vrijeme zadržavanja. Kromatografsko razdvajanje optimizirano je s obzirom na sastav pokretne faze, nepokretne faze i način eluiranja (izokratno i gradijentno). Detekcija je izvedena na spektrometru masa s trostrukim kvadripolom pri pozitivnoj ionizaciji elektroraspršenjem. Napon fragmentora i kolizijska energija optimizirani su za svaki pojedini analit kako bi se dobili najbolji uvjeti za identifikaciju određivanih farmaceutika. Snimanja je provedeno praćenjem višestrukih reakcija (MRM) pri kojim se za svaki izvorni spoj prate dva fragmenta za njegovu kvantifikaciju i identifikaciju. Razvijena i optimirana LC-MS/MS metoda je validirana određivanjem izvedbenih značajki: linearnosti, granica detekcije (GD), granica kvantifikacije (GK), osjetljivost, obnovljivosti i ponovljivosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1253008-1350 - Razvoj naprednih analitičkih metoda za određivanje farmaceutika u okolišu (Babić, Sandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb