Pregled bibliografske jedinice broj: 712117
Kulturno-identitetske odrednice bosansko- hercegovačkog društvenog konteksta
Kulturno-identitetske odrednice bosansko- hercegovačkog društvenog konteksta // Međunarodna znanstvena konferencija "Identiteti - kulture - jezici : Kulturna i identitetska raznolikost BiH - europske perspektive jednoga podijeljenog društva" : zbornik radova / Šarac, Ivica (ur.).
Mostar, 2015. str. 67-86 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 712117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturno-identitetske odrednice bosansko- hercegovačkog društvenog konteksta
(The Determinants of Culture and Identity within the Social Context of Bosnia and Herzegovina)
Autori
Kovačević, Vlaho
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodna znanstvena konferencija "Identiteti - kulture - jezici : Kulturna i identitetska raznolikost BiH - europske perspektive jednoga podijeljenog društva" : zbornik radova
/ Šarac, Ivica - Mostar, 2015, 67-86
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija "Identiteti - kulture - jezici : Kulturna i identitetska raznolikost BiH - europske perspektive jednoga podijeljenog društva"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 04.06.2014. - 05.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kultura; identitet; baština; suvremene ideologije; društvene promjene; Bosna i Hercegovina.
(culture; identity; heritage; contemporary ideologies; social changes; Bosnia and Herzegovina.)
Sažetak
Ovaj rad se bavi važnom temom odnosa između nacionalnog i religijskog u Bosni i Hercegovini i procesima nacionaliziranja i politiziranja religije u aktualnim procesima globalizacije. U ovom radu se posebno orijentiramo na razumijevanje ideologije nacije, koja svijet tumači u etničkom ključu i procesa politiziranja religije kao i religizacijom političkoga. Pozivajući se na američkog sociologa Manuela Castellsa upozoravamo da nove globalizirajuće mreže „osnažuju prethodne društvene obrasce“, koje su itekako vezane uz nacionalne i vjerske sadržaje. U radu polazimo od teze da iznalaženje novih modela društvene komunikacije bosansko- hercegovačkog društva ne može biti pokušaj ponovnog uspostavljanja nadzora nad životom i zemljom, kako u ideologiji nacionalizma tako i ideologiji potrošačke kulture, stilova života i hibridno-transnacionalnih kultura promjenjivih identiteta. Poticaje za kulturno- identitetske odrednice odnosa između nacionalnog i religijskog u bosansko-hercegovačkom društvenom kontekstu pronašli smo u jednome od najznačajnijih sociologa religije južnoslavenskog podneblja Esadu Ćimiću. Pritom je u ovom radu afirmirana čovjekova dimenzija otvorenosti između odnosa nacionalnog i religijskog u Bosni i Hercegovini razvijajući osnovnu razinu uljudbe koja je u stanju prihvatiti, opravdati i provoditi u djelo stajališta koja proizlaze kao plod duhovne, intelektualne i ćudoredne baštine. Baštine koja je više "duhovna", slobodna a manje uvjetovana ideološkim konceptom suvremenog društva. Preuzimajući razumijevanje baštine bosansko- hercegovačkog društva kao povijesno živi dio povijesti, most između prošlosti i budućnosti i znak održanog socijalnog i duhovnog kontinuiteta. Bez nje bili bismo u situaciji „stalnog vraćanja istog“ koje u sebi ima i negativne posljedice na čovjekov život u vidu suvremenih modernih ideologija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija