Pregled bibliografske jedinice broj: 704682
Fizioterapija i ishodi u liječenju osoba sa instabilitetom patele
Fizioterapija i ishodi u liječenju osoba sa instabilitetom patele // Zbornik radova i sažetaka: Međunarodni kongres fizioterapeuta „Jučer, danas, sutra“ / Jurinić, Antun (ur.).
Zagreb: Hrvatski zbor fizioterapeuta, 2012. str. 84-87 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 704682 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizioterapija i ishodi u liječenju osoba sa instabilitetom patele
(Physiotherapy and the outcomes in the treatment of persons suffering from patellar instability)
Autori
Risek, Martina ; Tršek, Denis ; Žunac, Martina ; Vrcić-Kiseljak, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova i sažetaka: Međunarodni kongres fizioterapeuta „Jučer, danas, sutra“
/ Jurinić, Antun - Zagreb : Hrvatski zbor fizioterapeuta, 2012, 84-87
ISBN
978-953-6849-13-0
Skup
Međunarodni kongres fizioterapeuta "Fizioterapija jučer, danas, sutra"
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 07.06.2012. - 10.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
instabilitet patele; rekonstrukcija MPFL; upitnici i mjere; rezultati
(patellar instability; MPFL reconstruction; questionairres and measures; results)
Sažetak
UVOD: Patela je smještena u tetivi m. kvadricepsa. Funkcija joj je da odmiče patelarni ligament od centra rotacije i na taj način rasterećuje koljeno. Do nestabilnosti patele dolazi zbog lošeg usmjerenja ekstenzornog aparata koljena ( promjene odnosa među stabilizatorima patele) i pogrešnog prenošenja opterećenja (povećanog pritiska u zonama patelofemoralnog kontakta). Istraživanja su pokazala da medijalni patelofemoralni ligament (MPFL) sprečava pomak patele lateralno pa je njegova rekonstrukcija postala prihvaćena metoda za vraćanje patelofemoralne stabilnosti. Kirurški pristup rekonstrukcije MPFL kod nestabilnosti patele dovodi do izvrsnih funkcionalnih ishoda. MATERIJALI I METODE: U istraživanju je sudjelovalo 9 ispitanika sa problemima instabiliteta patele kojima je učinjen operativni zahvat rekonstrukcije MPFL. Koristili su se preoperativno za procjenu funkcionalnog statusa pacijenata Kujala i Lysholm upitnici i mjere voluminoznosti. Postoperativno u istraživanju su se koristile mjere opsega pokreta (ROM), mjere voluminoznosti i 6 mjeseci nakon operativnog zahvata za procjenu funkcionalnog statusa Kujala i Lysholm upitnici. REZULTATI: Procjena funkcionalnog statusa preoperativno i 6 mjeseci nakon operativnog zahvata pokazuje poboljšanje, Kujala 61 - 87, a Lysholm 71 - 91. Preoperativne mjere voluminoznosti pokazuju hipotrofiju natkoljene muskulature bolesnog ekstremiteta (smanjeni obujam od 0.5 - 1 cm). U prvom tjednu nakon operativnog zahvata evidentiran je edem na natkoljenici (od 0.5 - 1 cm) mjereno na 5 i 10 cm od gornjeg ruba patele prema proksimalno, a na 15 cm od gornjeg ruba patele prema proksimalno i na 15 cm od gornjeg ruba patele prema distalno izmjeren je smanjeni obujam (od 0.5 - 2 cm). Mjesec dana nakon operativnog zahvata smanjeni obujam je na svim izmjerenim mjestima (ali povećanje obujma u odnosu na zadnje mjerenje). Mjere opsega pokreta su u skladu sa protokolom (navršeni treći tjedan fleksija 90%, nakon mjesec dana 110%). Nakon 4 mjeseca izmjeren je puni opseg pokreta kod svih pacijenata i povećan je obujam natkoljenice (od 0.5 - 1 cm). ZAKLJUČAK: U cilju bržeg postoperativnog oporavka potrebno je uvesti postoperativnu pripremu pacijenta kroz program vježbi za jačanje muskulature donjih ekstremiteta, posebno m. kvadricepsa i edukaciju pacijenta. Rana postoperativna rehabilitacija pokazala je brzo saniranje edema, povećanje opsega pokreta koljenog zgloba u skladu sa protokolom i povećanje snage muskulature. Nakon 4 mjeseca od operativnog zahvata kod svih ispitanika je evidentiran puni opseg pokreta, ali je još prisutna hipotrofija muskulature te se preporučuje nastaviti sa vježbama za jačanje m. kvadricepsa (posebno m. vastus medijalisa).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti