Pregled bibliografske jedinice broj: 703545
Mikopopulacija korova istočne Slavonije i Baranje
Mikopopulacija korova istočne Slavonije i Baranje // X Simpozijum o zaštiti bilja - Zbornik rezimea / Ostojić, Ivan (ur.).
Sarajevo: Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2013. str. 103-103 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 703545 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikopopulacija korova istočne Slavonije i Baranje
(Mycopopulation of weeds in east Slavonija and Baranja)
Autori
Jurković, Draženka ; Ćosić, Jasenka ; Vrandečić, Karolina ; Ilić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X Simpozijum o zaštiti bilja - Zbornik rezimea
/ Ostojić, Ivan - Sarajevo : Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2013, 103-103
Skup
X simpozijum o zaštiti bilja
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 05.11.2013. - 07.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mikopopulacija; korovi; alternativni domaćini
(mycopopulation; weeds; alternative hosts)
Sažetak
S obzirom da do sada sustavnih i višegodišnjih istraživanja mikopopulacije korova u Hrvatskoj nije bilo mi smo uz potporu MZOS ( projekti: "Mikopopulacija najznačajnijih korovnih vrsta ratarskih usjeva", "Parazitna mikopopulacija korova u okopavinama", "Uloga korova u epidemiologiji bolesti okopavinskih kultura", "Fuzarijska palež klasova i sadržaj DON-a u zrnu i brašnu") identificirali mikopopulaciju na najzastupljenijim korovima u i uz površine pod pšenicom i okopavinama. Prikupljanje biljnog materijala (korovi: 20 porodica, 61 vrsta) s kojega su izolirane i identificirane gljivične vrste obavljeno je na području istočne Slavonije i Baranje u razdoblju 1996.-2012. godine. U laboratoriju su primijenjene standardne metode kao i specifični postupci za pojedine patogene i ciljeve, odnosno istraživanja koja su provođena, pa su detaljno opisani u radovima koje smo objavili. Potvrda determinacije pojedinih vrsta iz rodova Diaporthe/Phomopsis i Fusarium obavljena je PCR-RFLP protokolima u suradnim institucijama u Italiji, Portugalu i SAD-u. Rezultati naših istraživanja mikopopulacije (ograničena s obzirom na zemljopisno područje i vrste korova) su prvi za pojedine korove. Prema dostupnoj literaturi neki su patogeni prvi puta identificirani na novom domaćinu u svijetu. Tako smo Diaporthe helianthi izolirali s Xanthium italicum ne samo na novom domaćinu već prvi puta izvan roda Helianthus uopće. Fusarium venenatum je prvi puta u svijetu nađen na Abutilon theophrasti i Amaranthus retroflexus, a Sclerotinia sclerotiorum na Xanthium strumarium. Potvrdili smo da su korovi alternativni domaćini mnogim patogenim vrstama koje napadaju ratarske i druge kulture. Kako na njima često nema simptoma, zaražene su biljke otkrivene slučajno zbog čega je vrlo teško procijeniti količinu inokuluma. Međutim, nepobitno je da spore i druge propagativne i konzervacijske strukture koje se razvijaju na korovima značajno povećavaju zarazni potencijal patogenih gljiva. Korovi su sveprisutni, otporniji su na stres od uzgajanog bilja te omogućuju preživljavanje patogena i pod ekstremnim okolinskim uvjetima, ali i kada se neki usjev (glavni domaćin) više godina ne sije na nekoj njivi. S epidemiološkog gledišta očito je da korovi kao alternativni domaćini povezuju vegetacijske godine, domaćine i lokacije te se (Dinoor 1974.) označavaju kao zeleni ili epidemiološki mostovi
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Karolina Vrandečić
(autor)
Draženka Jurković
(autor)
Jasenka Ćosić
(autor)
Jelena Ilić
(autor)