Pregled bibliografske jedinice broj: 701407
Velika ekonomska kriza iz 2008. godine kao refleksija neetičnih poduhvata u ekonomskoj politici javne uprave financijske industrije SAD-a
Velika ekonomska kriza iz 2008. godine kao refleksija neetičnih poduhvata u ekonomskoj politici javne uprave financijske industrije SAD-a // 4. Međunarodna konferencija "Razvoj javne uprave" / Kulenović, Ž., Vajda Halak, Ž. (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2014. str. 130-131 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 701407 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Velika ekonomska kriza iz 2008. godine kao refleksija neetičnih poduhvata u ekonomskoj politici javne uprave financijske industrije SAD-a
(Great Economic Crisis in 2008 as Reflection of Unethical Conduction of USA Economic Policy of Public Administration in the Field of Finances: The Lehman Brothers Case)
Autori
Vidanec, Dafne
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Međunarodna konferencija "Razvoj javne uprave"
/ Kulenović, Ž., Vajda Halak, Ž. - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2014, 130-131
ISBN
978-953-7734-08-4
Skup
4. Međunarodna konferencija "Razvoj javne uprave"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 25.04.2014. - 26.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Etika; globalna ekonomska kriza iz 2008.; The Lehman Brothers
(Ethics; Global Economic Crisis in 2008.; The Lehman Brothers Case)
Sažetak
Živimo u globaliziranom dobu u kojem se u različitim kontekstima s različitih aspekata raspravlja o relevantnosti etike. Koju ulogu ima etika u čovjekovu osobnom i javnom tj. političkom životu te kako valorizirati mišljenje i djelovanje čovjeka koji živi u vremenu kozmopolit(an)izma? Uzimajući u obzir pristup spomenutoj problematici, a slijedeći misao suvremenih mislioca s anglosaksonskog govornog područja (K. A. Appiaha, A. Sena i Ch. Taylora) autorica u ovom izlaganju namjerava istražiti, objasniti i valorizirati modus poslovanja i upravljanja modernog, 'kozmopolit(an)iziranog' čovjeka, koji se u svojem djelovanju ravna prema Milleovom utilitarističkom aksiomu. Osobna kao i opća povijest imaju veliku ulogu u otkrivanju i određivanju identiteta poslovanja i upravljanja, a eklatantni primjer za spomenutu tvrdnju nalazimo u sustavu poslovanja i upravljanja američke financijske industrije, pri čemu je veliku ulogu u recentnoj globalnoj ekonomskoj krizi iz 2008. godine, izazvanoj zahvaljujući 'lošoj' ekonomskoj politici, imao financijski i politički menadžment u SAD-u, čije su pogrešne poslovne odluke posljedično rezultirale bankrotom jedne od najvećih investicijskih banaka u S. Americi i svijetu: The Lehman Brothers. Autorica će u sadržaju izlaganja pokušati objasniti u kakvoj su vezi etika, javno-privatni menadžment financijske industrije i globalizacija. Metodološka konstrukcija izlaganja, kako je autorica u začecima vidi, je slijedeća: - I. dio posvećen je pozicioniranju zadane teme, s naglaskom na mjesto i ulogu filozofski impostiranoga mišljenja u suvremenom poslovnom svijetu - II. dio orijentirat će se na pitanje ideje kozmopolitanizma obzirom na globalnu ekonomsku krizu - III. dio izlaganja biti će posvećen pitanju budućnosti globalizirane ekonomske politike koja se 2008. godine pokazala insuficijentnom, neetičnom i nehumanom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Pravo, Filozofija