Pregled bibliografske jedinice broj: 700337
Mogućnosti proizvodnje i plasmana mlijeka kopitara u Hrvatskoj
Mogućnosti proizvodnje i plasmana mlijeka kopitara u Hrvatskoj // Zbornik radova i sažetaka 7. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša" = Proceedings and abstracts od the 7th international scientific/professional conference "Agriculture in nature and environment protection" / Baban, Mirjana ; Đurđević, Boris (ur.).
Vukovar: Glas Slavonije, 2014. str. 138-142 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 700337 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti proizvodnje i plasmana mlijeka kopitara u Hrvatskoj
(Possibilities for production and placing of equine milk in Croatia)
Autori
Ivanković, Ante ; Ramljak, Jelena ; Baban, Mirjana ; Potočnik, Klemen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova i sažetaka 7. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša" = Proceedings and abstracts od the 7th international scientific/professional conference "Agriculture in nature and environment protection"
/ Baban, Mirjana ; Đurđević, Boris - Vukovar : Glas Slavonije, 2014, 138-142
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša" (7 ; 2014)
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 28.05.2014. - 30.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mlijeko; kopitari; autohtone pasmine; proizvodnja
(milk; equine; autoshtonous breeds; productioon)
Sažetak
Mlijeko kopitara od davnina je poznato kao vrijedna namirnica kojoj su pripisivani povoljni učinci na zdravlje konzumenta. U Hrvatskoj je proizvodnja mlijeka kobila ili magarica bila rijetka, uglavnom motivirana interesom za zdravstvenim učincima namirnice. Danas kada nastojimo gospodarski ponovno afirmirati izvorne pasmine konja i magaraca proizvodnja i plasman mlijeka čini se logičan izbor kojim bi se osigurala samoodrživost dijela populacije, ponudila potrošačima vrijedna namirnica te osigurao siguran prihod dijelu uzgajivača. Sagledavajući brojno stanje konja i magarca, raspoložive površine za napasivanje te iskustvo uzgajivača zaključujemo da postoji povoljna osnova za uspostavu ozbiljnije proizvodnje. Najveći problem zapaža se u neorganiziranom pristupu tržištu, nedovoljnoj marketinškoj prezentaciji proizvoda kao i odsustvu sustavne prodajne mreže putem koje bi se mlijeko ili proizvodi na bazi mlijeka plasirali. Stoga, obzirom na aktualno stanje ovog vida proizvodnje nužno je uspostaviti poveznicu svih sudionika proizvodnog lanca, povezati se u interesne skupine i zajednički pristupiti tržištu. Praćenja mliječnosti magarica ukazuju na njihov značajan proizvodni potencijal. Nužno je doraditi tehnologiju proizvodnje, posebice u pogledu sigurnosti proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0790466-0601 - Analiza i genetsko unapređivanje sportskih pasmina konja u Hrvatskoj (Baban, Mirjana, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek,
Agronomski fakultet, Zagreb