Pregled bibliografske jedinice broj: 699846
POLIFENOLNI SPOJEVI U PLODOVIMA DIVLJIH TIPOVA ROGAČA S DALMATINSKE OBALE I OTOKA
POLIFENOLNI SPOJEVI U PLODOVIMA DIVLJIH TIPOVA ROGAČA S DALMATINSKE OBALE I OTOKA, 2014., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 699846 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POLIFENOLNI SPOJEVI U PLODOVIMA DIVLJIH TIPOVA ROGAČA S DALMATINSKE OBALE I OTOKA
(POLYPHENOLIC COMPOUNDS IN WILD VARIETES CAROB PODS OF DALMATIAN COST AND ISLANDS)
Autori
Popović, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.04
Godina
2014
Stranica
47
Mentor
Vitali Čepo, Dubravka
Ključne riječi
rogač; polifenoli; flavonoidi; tanini
(carob; polyphenols; flavonoids; tannins)
Sažetak
Rogač (Ceratonia siliqua L.) je samonikla biljka ovih prostora koja je imala široku primjenu kao namirnica, ali i u narodnoj medicini. Tokom 20-tog stoljeća, rogač je u tom smislu u potpunosti zanemaren, organizirani nasadi rogača ne postoje, a samonikla staništa su zapuštena i sve malobrojnija. Nasuprot tome, u velikom broju mediteranskih zemalja uzgoj i prerada rogača predstavljaju važnu gospodarsku granu. Rogač se koristi u prehrambenoj industriji, ali zbog visokog udjela bioaktivnih sastavnica uglavnom polifenolnog tipa, sve se više istražuje i mogućnost njegove primjene u razvoju novih nutraceutika. Cilj ovog diplomskog rada bio je analizirati mahune divljih sorti rogača prikupljenih na 14 različitih lokacija na dalmatinskoj obali i otocima. Rezultati istraživanja pokazali su da postoje statistički značajne razlike u udjelu polifenola i tanina te DPPH antiradikalnoj učinkovitosti plodova rogača prikupljenih na različitim lokacijama što može biti posljedica razlike u geoklimatskim uvjetima, genotipu ili kombinacije tih dvaju utjecaja. Najveće količine polifenola kao i najveća antioksidacijska učinkovitost određeni su u uzorcima prikupljenim na lokacijama na otocima ili krajnjem jugu obalnog područja. Značajna korelacija između udjela ukupnih fenola i antiradikalne učinkovitosti ploda rogača ukazuje na značajan doprinos polifenolnih spojeva antioksidacijskoj aktivnosti ploda dok je nedostatak korelacije između udjela tanina i antioksidacijske aktivnosti vjerojatno posljedica male steričke dostupnosti DPPH radikala i veličine molekule tanina. Rezultati ovog istraživanja prvi su podaci o udjelu bioaktivnih sastavnica u plodovima naših divljih sorti rogača. Vrlo visoke koncentracije i aktivnost uzoraka s pojedinih lokacija ukazuju na potrebu daljnjeg istraživanja kemijskih i morfoloških karakteristika naših divljih sorti, a u cilju zaštite te revitalizacije uzgoja i iskorištavanja ove tradicionalne kulture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
Napomena
Diplomski rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-1130475-0159 - Funkcionalna hrana-dijetetski proizvodi na bazi žitarica (Vedrina-Dragojević, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Vitali Čepo
(mentor)