Pregled bibliografske jedinice broj: 696253
Morfometrijski parametri kao prognostički čimbenici u bolesnika s multiplim mijelomom
Morfometrijski parametri kao prognostički čimbenici u bolesnika s multiplim mijelomom // Liječnički vjesnik / Planinc-Peraica, Ana ; Hećimović, Ana (ur.).
Zagreb: Printera Grupa, 2014. str. 65-66 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 696253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Morfometrijski parametri kao prognostički čimbenici u bolesnika s multiplim mijelomom
(Morphometric parameters as prognostic factors in patients with multiple myeloma)
Autori
Radić-Krišto, Delfa ; Jelić-Puškarić, Biljana ; Kardum, Matko ; Ostojić Kolonić, Slobodanka ; Planinc-Peraica, Ana ; Kardum-Skelin, Ika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički vjesnik
/ Planinc-Peraica, Ana ; Hećimović, Ana - Zagreb : Printera Grupa, 2014, 65-66
Skup
6. Hrvatski kongres hematologa i transfuziologa, 5. samostalni stručni skup medicinskih sestara i tehničara s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 20.03.2014. - 23.03.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Morfometrijski parametri; prognostički čimbenici; multipli mijelom
(Morphometric parameters; prognostic factors; multiple myeloma)
Sažetak
Cilj: Multipli mijelom je maligna klonalna bolest plazma stanica. Karakterizirana je prisutnošću monoklonalnog proteina, odnosno lakih lanaca imunoglobulina u serumu i /ili urinu, osteolizama, u 25% bolesnika i zatajenjem bubrega. Preživljenje bolesnika s multiplim mijelomom (MM) je od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, ovisno o tipu i stadiju bolesti. Cilj nam je analizirati morfometrijske parametre plazma stanica i usporediti ih s kliničkim, laboratorijskim i citogenetskim parametrima. Ocijeniti prognostički značaj morfometrijskih parametara u bolesnika s MM.Metode: Retrospektivno je analizirano 95 bolesnika. Dijagnoza je postavljena prema dijagnosti~kim kriterijima Svjetske Zdravstvene Organizacije. Morfometrijska analiza izvršena je na obojenim razmazima po May Grunwald Giemsa. Analizirani su sljedeći parametri: opseg stanice, ukupna površina, minimalni i maksimalni radijus, duljina i širina stanice, faktor zaokruženosti i izduženosti stanice i nukleocitioplazmatski omjer, površina jezgre, opseg, minimalni i maksimalni radijus jezgre i broj jezgara u stanici. Ti su parametri uspoređivani s laboratorijskim i citogenetskim parametrima. Rezultati: Bolesnici s manjom površinom i opsegom plazma stanica te manjeg nukleocitoplazmatskog omjera imaju bolju prognozu i dulje preživljenje. Također bolesnici s manjom površinom jezgre, manjim opsegom, pravilnijim oblikom jezgre te manjim brojem jezgara žive duže. Broj jezgara u stanici značajno korelira s kliničkim stadijem bolesti (prema Durie i Salmonu te International staging system) laktat dehidrogenazom, stupnjem diferencijacije plazma stanica te delecijom kromosoma 13 i t(4, 14). (P<0.05). Zaključak: Naši rezultati su pokazali da su morfometrijski parametri plazma stanice i jezgre značajni prognostički parametri u bolesnika s MM.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Veterinarski fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Zdravstveno veleučilište, Zagreb,
Akademija medicinskih znanosti,
Medicinski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Ika Kardum-Skelin
(autor)
Matko Kardum
(autor)
Ana Planinc-Peraica
(autor)
Slobodanka Ostojić Kolonić
(autor)
Biljana Jelić Puškarić
(autor)
Delfa Radić Krišto
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE