Pregled bibliografske jedinice broj: 696119
Stavovi medicinskih sestara o međusektorskoj suradnji i sustavu socijalne skrbi u prevenciji partnerskog nasilja nad ženama
Stavovi medicinskih sestara o međusektorskoj suradnji i sustavu socijalne skrbi u prevenciji partnerskog nasilja nad ženama // Ljetopis socijalnog rada, 20 (2013), 3; 415-436 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 696119 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi medicinskih sestara o međusektorskoj suradnji i sustavu socijalne skrbi u prevenciji partnerskog nasilja nad ženama
(The attitudes of nurses on cross-sectoral collaboration and social welfare system in the prevention of partner violence against women)
Autori
Racz, Aleksandar
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 20
(2013), 3;
415-436
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nasilje nad ženom u obitelji; međusektorska suradnja; medicinske sestre; stavovi prema sustavu socijalne skrbi
(violence against women in the family; intersectoral collaboration; nurses; attitudes towards the welfare system)
Sažetak
Sukladno usvojenim Nacionalnim strategijama zaštite od nasilja u obitelji, svi zdravstveni djelatnici, a posebice medicinske sestre, imaju značajnu ulogu u zaštiti žena izloženih partnerskom nasilju. Kako bi se medicinske sestre što učinkovitije educirale za prepoznavanje, prijavljivanje i programe prevencije nasilja nad ženom u obitelji/partnerskim odnosima, nužno je upoznati njihova uvjerenja i stavove te dosadašnja iskustva u međusektorskoj suradnji s policijom, pravosuđem i socijalnom službom, kao i stavove prema prijavljivanju konkretnih slučajeva partnerskog nasilja nad pacijenticama s kojima se dolaze u kontakt u obavljanju svojih profesionalnih zadataka. Istraživanje je provedeno na slučajnom, stratificiranom uzorku od 600 medicinskih sestara u sustavu zdravstva na području grada Zagreba. Rezultati pokazuju da medicinske sestre najveći značaj u prevenciji nasilja nad ženom u obitelji pridaju policiji i pravosuđu, nešto manju socijalnim službama, dok zdravstveni sustav smatraju ispodprosječno značajnim, a uvjerljivo najmanju važnost pridaju udrugama civilnog društva. Ispitanice iskazuju izrazito negativnu ocjenu rada socijalnih službi, unatoč činjenici da ih preko 83% nikada u svojoj sestrinskoj praksi nije s djelatnicima sustava socijalne skrbi ostvarilo profesionalni kontakt. Usprkos kritičnosti prema sustavu socijalne skrbi, 69, 7% medicinskih sestara izražava spremnost da kontaktira socijalnu službu u ovakvim situacijama. Iako se 74, 0% medicinskih sestara deklarativno slaže sa zakonskom obavezom prijavljivanja prepoznatih slučajeva nasilja nad ženom, u praksi prijavljivanje nasilja izostaje. To se dijelom može objasniti podatkom da medicinske sestre najveći stupanj slaganja izražavaju tvrdnjom da nasilje nad ženom uopće ne bi trebalo nikome prijavljivati jer se time narušava obaveza čuvanja liječničke tajne. Posebno zabrinjava podatak da je samo 12% medicinskih sestara spremno osobno aktivno sudjelovati u postupku prijavljivanja prepoznatih slučajeva nasilja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus