Pregled bibliografske jedinice broj: 693659
Utjecaj ekoloških čimbenika na genetičku varijabilnost poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl, Oleaceae)
Utjecaj ekoloških čimbenika na genetičku varijabilnost poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl, Oleaceae), 2013., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 693659 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj ekoloških čimbenika na genetičku varijabilnost poljskog jasena (Fraxinus angustifolia Vahl, Oleaceae)
(Influence of ecological factors on genetic variation of Fraxinus angustifolia Vahl (Oleaceae))
Autori
Temunović, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.10
Godina
2013
Stranica
110
Mentor
Prof. dr. sc. Jozo Franjić ; Izv. prof. dr. sc. Zlatko Liber
Ključne riječi
Fraxinus angustifolia; genetička varijabilnost; heterogenost okoliša; modeli ekološke niše; klimatske promjene; hibridne zone
(Fraxinus angustifolia; genetic variation; environmental heterogeneity; ecological niche modelling; climate change; hybrid zones)
Sažetak
Ciljevi ove disertacije bili su utvrditi genetičku varijabilnost populacija poljskog jasena u različitim staništima na području Hrvatske i Europe, istražiti utjecaj ekoloških čimbenika i klimatskih promjena na unutarvrsnu genetičku varijabilnost, te istražiti razinu i mehanizme hibridizacije s običnim jasenom. U mediteranskoj regiji Hrvatske utvrđena je značajno niža unutarpopulacijska genetička raznolikost i veća međupopulacijska divergencija u odnosu na kontinentalnu regiju. Nadalje, varijabilnost okoliša značajno je korelirana s genetičkom varijabilnošću. Rezultati ukazuju da heterogeni okoliš potiče ekološko i genetičko odvajanje populacija, da istraživane populacije u Hrvatskoj potencijalno predstavljaju dva ekotipa (kontinentalni i mediteranski), te potvrđuju važnu ulogu ekoloških čimbenika u oblikovanju genetičke varijabilnosti. U Europi je utvrđen gradijent genetičke varijabilnosti koja značajno opada u dva smjera: od zapada prema istoku, te od sjevera prema jugu. Predviđene klimatske promjene ukazuju na mogućnost pomicanja rasprostranjenosti poljskog jasena i njegovih hibrida prema višim geografskim širinama, kao i na negativan utjecaj na ukupnu razinu genetičke varijabilnosti i adaptivni potencijal vrste. Buduća utočišta tijekom klimatskih promjena za poljski jasen predviđena su u sjevernom dijelu današnjeg areala. Naime, u ovim područjima nalaze se populacije s najvišom genetičkom varijabilnošću, a stanište će i u budućnosti ostati povoljno. Stvaranje hibridnih populacija između poljskog i običnog jasena omogućeno je na područjima gdje im se ekološke niše preklapaju, dok mraz te ljetne temperature i oborine ograničavaju stvaranje hibridnih zona.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0680722-0564 - Gospodarenje staništima zahvaćenim sukcesijom u nizinskom području Hrvatske (Franjić, Jozo, MZOS ) ( CroRIS)
0068999
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb