Pregled bibliografske jedinice broj: 693649
Elektrokemijsko ispitivanje sezonskih promjena površinski aktivnih tvari aerosola s urbanog područja Zagreba
Elektrokemijsko ispitivanje sezonskih promjena površinski aktivnih tvari aerosola s urbanog područja Zagreba // Zbornik sažetaka 4. Dana Elektrokemije / Komorsky-Lovrić, Šebojka ; Vukosav, Petra ; Jadreško, Dijana (ur.).
Zagreb, Hrvatska, 2014. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 693649 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrokemijsko ispitivanje sezonskih promjena površinski aktivnih tvari aerosola s urbanog područja Zagreba
(Comprehensive study of surfactants in aerosols from urban area of Zagreb: electrochemical approach)
Autori
Vidović, Kristijan ; Davila, Silvije ; Godec, Ranka ; Orlović-Leko, Palma ; Frka, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 4. Dana Elektrokemije / Komorsky-Lovrić, Šebojka ; Vukosav, Petra ; Jadreško, Dijana (ur.).
/ - , 2014
Skup
4th ISE Student Satelite Regional Symposium on Electrochemistry (4th ISE - SSRSE)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Aerosoli ; Površinski aktivne tvari ; U vodi topljiva organska tvar ; elektrokemija
(Aerosols ; Surface active substances ; Water soluble organic matter ; electrochemistry)
Sažetak
Suspendirane čvrste čestice u zraku ili atmosferski aerosoli utječu na kvalitetu zraka, ljudsko zravlje te Zemljinu klimu obzirom da direktno raspršuju i absorbiraju sunčevo zračenje, sudjeluju u brojnim kemijskim procesima u atmosferi te prijenosu zagađivala atmosferskim putem. Njihova se veličina kreće u rasponu od 0.002 do 100 µm. Aerosoli sadrže znatnu količinu organske tvari koja u atmosferu dospijeva iz primarnih antropogenih (industrija, promet, spaljivanje otpada) i biogenih izvora (more, tlo, vegetacija), ili nastaje fotokemijskim transformacijama prekursora u atmosferi. Značajna frakcija (30-80%) u vodi topljivog organskog materijala aerosola (engl. water-soluble organic carbon - WSOC) predstavlja kompleksnu smjesu tvari velike molekulske mase. Ta skupina spojeva pokazuje sličnost s prirodnim humusnim materijalom i njegovim fizikalno-kemijskim svojstvima te se stoga naziva tvarima „sličnim humusnim“ (HULIS). Površinski aktivne tvari (PAT) ili surfaktanti predstavljaju najreaktivniji dio organske tvari različitih prirodnih sastavnica okoliša koje se akumuliraju na granicama faza te su tako važni konstituenti i atmosferskih čestica. Oni mogu utjecati na površinsku napetost granice faza čestica-zrak te modificirati kritičnu supersaturaciju potrebnu za aktivaciju čestica aerosola u početnoj fazi formacije oblaka. Ispitivanja porijekla, distribucije, svojstava i koncentracija prisutnih PAT u atmosferskim aerosolima prijeko su potrebna da bi se dobila saznanja o njihovoj specifičnoj ulozi u zaštiti zraka te kratkoročnom i dugoročnom utjecaju na kvalitetu života i zdravlje ljudi posebno u urbanim sredinama. Elektrokemijske metode predstavljaju jednostavni način kvalitativne i kvantitative karakterizacije PAT, a temelje se na mjerenju promjene kapaciteta električnog dvosloja na površini živine elektrode. U određivanju PAT voltametrijom izmjenične struje mjeri se i baždari promjena kapacitetne struje na određenom potencijalu za različite modelne tvari. Biti će prikazana usporedba adsorpcijskih svojstava dobivenih za prirodne uzorke aerosola s onima dobivenima za različite modelne tvari relevantne za prirodne aerosole uključujući izolirani prirodni HULIS, s ciljem boljeg razumijevanja prirode dominantnog u vodi topljivog površinski aktivnog materijala aerosola. Biti će prikazana promjena koncentracije ukupnog površinski aktivnog materijala u odnosu na njegov anionski udio. Dodatno će biti razmatran utjecaj PAT aerosola na odvijanje redukcije elektrokemijskih proba kao što su ioni kadmija i olova da bi se dobila saznanja o njihovoj strukturi i permeabilnosti na površini elektrode. Ovakav pristup ispitivanju atmosferskog aerosola biti će prikazan po prvi puta na jednogodišnjim uzorcima sakupljenima tijekom različitih sezona na urbanom području grada Zagreba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982934-2717 - Priroda organske tvari, interakcije s mikrokonstituentima i površinama u okolišu (Ciglenečki-Jušić, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Silvije Davila
(autor)
Ranka Godec
(autor)
Sanja Frka Milosavljević
(autor)
Palma Orlović-Leko
(autor)