Pregled bibliografske jedinice broj: 692710
Uklanjanje prekursora dezinfekcijskih nusprodukata modificiranim postupkom umekšavanja vode vapnom
Uklanjanje prekursora dezinfekcijskih nusprodukata modificiranim postupkom umekšavanja vode vapnom, 2014., diplomski rad, diplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 692710 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje prekursora dezinfekcijskih nusprodukata modificiranim postupkom umekšavanja vode vapnom
(Removal of disinfection by-product precursors by enhanced lime softening)
Autori
Mikek, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
28.03
Godina
2014
Stranica
45
Mentor
Juretić, Hrvoje
Ključne riječi
Umekšavanje vode vapnom; rekarbonizacija; prirodne organske tvari; dezinfekcijski nusprodukti
(Lime softening; recarbonation; natural organic matter; disinfection by-products)
Sažetak
Cilj ovog diplomskog rada bio je istražiti potencijal za smanjenje sadržaja prirodnih organskih tvari u sirovoj jezerskoj vodi modificiranim postupkom umekšavanja vode vapnom. U teorijskom dijelu rada opisani su postupci umekšavanja vode vapnom i rekarbonizacija te su prikazane osnovne karakteristike prirodnih organskih tvari. Pored toga, opisan je postupak kemijske dezinfekcije vode, tvari s kojima se provodi dezinfekcija kao i pripadajući dezinfekcijski nusprodukti te je sažeto prikazan postupak stabilizacije vode. U eksperimentalnom dijelu rada napravljene su tri serije ispitivanja na uzorcima vode iz Jezera kod Njivica na otoku Krku. U prvom eksperimentu zadatak je bio odrediti dozu vapna pri kojoj se postiže maksimalno uklanjanje prekursora dezinfekcijskih nusprodukata, mjereno padom sadržaja otopljenog organskog ugljika. Maksimalna redukcija sadržaja otopljenog organskog ugljika (41%) postigla se pri dozi vapna od 230 mg L-1. Drugim eksperimentom ispitan je utjecaj inicijalnog sadržaja magnezija u vodi na uklanjanje otopljenog organskog ugljika, pri čemu je maksimalna redukcija od 48% očekivano ostvarena uz najviši dodatak magnezija sirovoj jezerskoj vodi (20 mg L-1) i dozu vapna koja je za cijelu seriju bila jedinstvena i osiguravala pH- vrijednost od 11, 2. U okviru trećeg eksperimenta istražen je utjecaj dodatka željezovog klorida pri umekšavanju vode vapnom na uspješnost uklanjanja otopljenog organskog ugljika. Pri jednakoj dozi željezovog klorida od 30 mg L-1 najveće uklanjanje otopljenog organskog ugljika (64%) postiglo se pri dozi vapna od 280 mg L-1. Dobiveni rezultati ukazuju na to da se modifikacijom konvencionalnog postupka umekšavanja vode vapnom može postići značajna redukcija sadržaja prirodnih organskih tvari u predmetnoj vodi i time smanjiti potencijal za nastajanje dezinfekcijskih nusprodukata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1253092-3021 - Ekološka prihvatljivost i učinkovitost suvremenih postupaka u obradi voda (Ljubas, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Hrvoje Juretić
(mentor)