Pregled bibliografske jedinice broj: 689395
Hlapivi spojevi mošta Malvazije istarske (Vitis vinifera L.) uzgajane na 2 različita tipa tla
Hlapivi spojevi mošta Malvazije istarske (Vitis vinifera L.) uzgajane na 2 različita tipa tla // Zbornik sažetaka 49. hrvatskog i 9. međunarodnog simpozij agronoma / Marić S., Lončarić Z. (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 217-218 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 689395 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hlapivi spojevi mošta Malvazije istarske (Vitis vinifera L.) uzgajane na 2 različita tipa tla
(Volatile compounds in juice of Istrian Malvasia grapes (Vitis vinifera L.) grown on two different soil types)
Autori
Petrušić, Danijela ; Lukić, Igor ; Užila, Zoran ; Plavša, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 49. hrvatskog i 9. međunarodnog simpozij agronoma
/ Marić S., Lončarić Z. - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014, 217-218
ISBN
978-953-7871-23-9
Skup
49. hrvatski i 9. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 16.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tip tla; Malvazija istarska; hlapivi spojevi; linearna diskriminantna analiza
(soil type; Istrian Malvasia; volatile compounds; linear discriminant analysis)
Sažetak
Pedološka heterogenost tipična je za vinogradarsku podregiju Istra te je u takvim područjima značaj tla za vinogradarsku proizvodnju posebno naglašen. Rezultati dosadašnjih istraživanja upućuju na povezanost pedoloških uvjeta s kvalitetom grožđa i vina. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi utjecaj tipa tla na profil najvažnijih hlapivih spojeva arome u moštu autohtone sorte Malvazija istarska, koja je ujedno i najzastupljenija sorta u Istri. Istraživanje je provedeno 2011. godine na lokaciji Bajkini, gdje se unutar 1 km udaljenosti nalaze nasadi na 2 tipa tla: rendzini i tipičnoj crvenici. Nasadi su bili u punoj rodnosti, uzgojni oblik bio je dvokraki Guyot te je primjenjivana ista agrotehnika. Uzorci grožđa uzeti su 14 i 7 dana prije redovnog roka berbe te u redovnom roku berbe. Hlapive tvari mošta određene su nakon mikroekstrakcije na čvrstoj fazi tehnikom plinske kromatografije/spektrometrije masa (HS-SPME-GC- MS). Linearna diskriminantna analiza pokazala je da razlikovanju mošteva prema tipu tla najviše doprinose slijedeći terpenski spojevi: cis- linalol-furan-oksid, lilial i linalol. Među alkoholima i aldehidima, u diskriminaciji su najviše sudjelovali: trans-2-heksan-1-ol, trans-2- heksenal, cis-2-heksenal, 1-heksanol, benzaldehid, trans-2-oktenal, 2-feniletanol, nonanal i cis-2- heksan-1-ol. Dobiveni rezultati ukazuju na razlike u aromatskom profilu mošta s obzirom na tip tla te u budućnosti mogu pomoći u formiranju različitih tipova vina Malvazije istarske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč